| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Nowe zasady stosowania 0 proc. stawki VAT przy WDT

Nowe zasady stosowania 0 proc. stawki VAT przy WDT

Zmieniają się zasady stosowania 0 proc. stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. podatnik, który zarejestruje się jako podatnik VAT-UE najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zmiany zakłada rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 15 marca 2013 r., poz. 362).

W związku ze zmianami wprowadzanymi ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35) konieczne stało się dostosowanie przepisów wykonawczych. Od 1 kwietnia 2013 r. podatnik, który zarejestruje się najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Taka regulacja znalazła się również w przepisach wykonawczych.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

W nowych przepisach doprecyzowano moment, w jakim podatnik powinien posiadać określone dokumenty, aby móc zastosować stawkę 0 proc. Preferencyjną stawkę będzie można zastosować jedynie w sytuacji, gdy dostawca towarów lub świadczący usługi, przed upływem terminu do złożenia deklaracji, posiada świadectwo zwolnienia związane z tą konkretną transakcją. W przypadku jego braku dostawca będzie zobowiązany do opodatkowania transakcji według stawek obowiązujących w Polsce dla danego towaru lub usługi.

W rozporządzeniu przewidziano także nowe przepisy, które mają pomóc uniknąć podwójnego opodatkowania w związku z mającym nastąpić 1 lipca 2013 r. przystąpieniem Chorwacji do UE. Wprowadzono przepisy przejściowe w odniesieniu do czynności podlegających opodatkowaniu, które zostaną dokonane przed 1 lipca, a do których miałyby zastosowanie przepisy dotyczące eksportu towarów. Nowe przepisy umożliwią zastosowanie stawki 0 proc. pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających, że towar został faktycznie dostarczony do nabywcy.

Zmiany wchodzą w życie od 1 kwietnia 2013 roku.

Prawo do faktur wewnętrznych przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »