| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Zakwestionowanie wypłaty zasiłku chorobowego

Zakwestionowanie wypłaty zasiłku chorobowego

W maju 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Na początku czerwca mieliśmy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego?

Lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania pracownika może określić wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż określona w zwolnieniu lekarskim. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS uzna, że pracownik odzyskał zdolność do pracy, po przeprowadzonym badaniu wystawia zaświadczenie na druku ZUS ZLA/K, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Zaświadczenie to lekarz orzecznik ZUS wręcza osobie badanej w dniu badania i informuje o konieczności jego doręczenia pracodawcy. Informację o takim obowiązku zawiera również pouczenie znajdujące się w zaświadczeniu ZUS ZLA/K. Jednocześnie w pouczeniu tym jest zamieszczona informacja o utracie ważności zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza leczącego od daty określonej w zaświadczeniu ZUS ZLA/K.

Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku chorobowego. Kopię tej decyzji przesyła do pracodawcy. Decyzja ta jest podstawą do wstrzymania wypłaty zasiłku. Jeśli pracownik nie poinformuje pracodawcy o utracie prawa do zasiłku i ten wypłaci zasiłek, ponieważ nie otrzymał jeszcze decyzji ZUS, jest to świadczenie nienależnie pobrane przez pracownika.

Nienależnie pobranym świadczeniem jest świadczenie:

1) wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczenia albo wstrzymanie jego wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do jego pobierania,

2) przyznane i wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd organu wypłacającego świadczenie przez osobę je pobierającą.

Jeżeli pracodawca wypłacił zasiłek chorobowy mimo okoliczności powodujących ustanie prawa do tego zasiłku, a pracownik był pouczony o braku prawa do jego pobierania, to pracownik jest zobowiązany do zwrotu tego zasiłku. Obowiązek zwrotu nienależnie pobranego zasiłku wraz z odsetkami obciąża osobę, która to świadczenie pobrała.

Anna Michalska

Podstawa prawna:

• art. 84 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.),

• art. 59 ust. 7-11, art. 66 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn.zm.).

reklama

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »