| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Udostępnienie danych przyjacielowi pracownika

Udostępnienie danych przyjacielowi pracownika

Czy pracodawca może udostępnić dane osobowe swojego pracownika osobie, która chce z tym pracownikiem odnowić przyjaźń?

Tak, ale tylko w sytuacji, gdy udostępnienie danych nie narazi pracownika na istotne naruszenie jego dóbr osobistych, gdy pracownik wyrazi na to zgodę lub też osoba wnioskująca o udostępnienie danych w wiarygodny sposób uzasadni potrzebę ich posiadania.

Dane osobowe mogą być udostępnione w celach innych niż włączenie do zbioru innym osobom i podmiotom, które nie są uprawnione do otrzymania tych danych na mocy prawa, jeżeli w sposób wiarygodny uzasadnią potrzebę posiadania tych danych. Takiemu udostępnieniu nie podlegają dane szczególnie chronione, czyli m.in. dane o stanie zdrowia czy o przynależności wyznaniowej (art. 27 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, zwanej dalej uodo). Należy jednak pamiętać, że udostępniając dane, nie wolno naruszyć praw i wolności osób, których te dane dotyczą.

Warto zauważyć, że udostępnienie danych osobowych ze względów osobistych (chęć odnowienia przyjaźni) mogłoby spowodować istotne naruszenie dóbr osobistych osoby, której dane dotyczą, a w szczególności prawo tej osoby do prywatności. Dobra osobiste człowieka takie jak: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach (art. 23 k.c.).

Istnienie tego prawa jako dobra prawnie chronionego znajduje również odzwierciedlenie w orzecznictwie i doktrynie. Jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu orzeczenia z 24 czerwca 1997 r., koncepcja prawa do prywatności opiera się na zasadach i regułach odnoszących się do różnych sfer życia jednostki, a ich wspólnym mianownikiem jest przyznanie jednostce prawa do życia własnym życiem, układanym według własnej woli z ograniczeniem do niezbędnego minimum wszelkiej ingerencji zewnętrznej (K. 21/96).

Dlatego udostępnienie danych osobowych w celu odnowienia przyjaźni mogłoby stanowić nieuzasadnioną ingerencję w sferę życia prywatnego tej osoby, a tym samym mogłoby naruszyć jej prawa i wolności.

Ponadto takie udostępnienie danych będzie również możliwe, gdy spełni się jedną z pięciu przesłanek wskazanych w art. 23 ust. 1 uodo, np. zgoda osoby, której dane dotyczą, czy też przepis prawa, który na to zezwala.

Aczkolwiek wniosek o udostępnienie danych osobowych z uwagi na odnowienie przyjaźni nie może być uznany za okoliczność legalizującą przetwarzanie danych osobowych. Danych nie można udostępnić również wtedy, gdy osoba, której dane dotyczą, nie wyrazi na to zgody.

Źródło: www.giodo.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK