REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki kurs językowy dla firmy?

Katarzyna Różańska-Polakowska

REKLAMA

Jak dobrze rozwijać umiejętności językowe pracowników nie wydając gigantycznych kwot? Przeglądając oferty dostawców szkoleń językowych można się zorientować, że sytuacja wygląda całkiem optymistycznie – już zaledwie 100 złotych miesięcznie może być wystarczające.

Dzisiaj szkoły językowe oferują szeroki wachlarz możliwości. Naturalnie wszechobecna jest oferta zajęć stacjonarnych (z lektorem i podręcznikiem). Koszty takiej formy nauki to około 2000 złotych za rok. Mogą to  być kursy języka ogólnego, jak i specjalistycznego. W tym drugim przypadku idealna sytuacja ma miejsce,  gdy lektor nie tylko posiada doskonałą wiedzę językową, ale jest też biegły w dziedzinie, której kurs dotyczy.

Autopromocja

Zajęcia mogą się odbywać w systemie dualnym. Polski lektor skupia się na poprawności językowej, przekazując znajomość zasad gramatycznych i ćwiczy umiejętność czytania ze zrozumieniem. Z kolei native speaker weryfikuje te zasady, pokazuje ich faktyczne użycie, stara się zmusić uczniów do rozumienia ze słuchu, a co za tym idzie - wypowiedzi ustnych i pisemnych. Jeden semestr w Warszawie może kosztować około 1000 złotych. Szkolenia typu uczeń-lektor wydają się bardzo efektywne. Wymagają jednakże nakładów czasu od pracownika i dość dużych kosztów ze strony pracodawcy.

Jeśli jest to mało atrakcyjne dla firmy, szkoły wychodzą klientom na przeciw oferując kursy skrojone do potrzeb i możliwości. Koszt jednej lekcji w siedzibie firmy to od 75 do 100 zł. Można również dostać kurs w postaci samych konwersacji. Jedna taka sesja to około 120 złotych za godzinę.

Znajomość języków obcych a szanse na rynku pracy

Zapraszamy do odwiedzenia forum ZUS i prawo pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A co jeśli nawet takie warunki są trudne do spełnienia? Jest jeszcze e-learning. Pozwala uczyć się korzystając np. z platformy językowej - ogromnego zasobu materiałów pozwalających ćwiczyć i opanowywać różne umiejętności. Jedyne co niezbędne to komputer i Internet. Taka nauka jest bardzo wygodna i nieograniczona czasowo - można z niej korzystać kiedy tylko pracownik ma na to ochotę i dysponuje czasem. Taki kurs pozwala na dużą elastyczność również jeśli chodzi o dobór treści - tu uczeń sam może wybrać  tematy, które go interesują i ćwiczy takie umiejętności, z którymi uważa, że ma problem. System rejestruje obecność, działania ucznia i zapisuje wyniki.

 

Pracodawca nie musi się obawiać o stracony czas i pieniądze. Każdy taki program rejestruje ile faktycznie czasu pracownik poświęca na naukę i jakie są tego efekty, przynajmniej w teorii. Takie szkolenie ma też inną swoja bardzo ważną zaletę - jest najtańsze. Kompleksowy kurs e-learningowy rozwijający umiejętności mówienia, czytania, pisania i rozumienia ze słuchu to tylko około 80 złotych za miesiąc nauki. Szkoły językowe wiedzą, że taka nauka wymaga samodyscypliny, toteż oferują pomoc tutora. Może on sprawować opiekę nad uczniem obserwując jego poczynania na platformie e-learningowej i dając mu informację zwrotną.

Może to jednak nie wystarczyć, aby zmusić ucznia do systematycznej pracy. Wydaje się, że idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest oferta blended learning, to znaczy połączenie pracy na platformie z tradycyjnymi zajęciami z lektorem. Odmianą tradycyjnych spotkań z lektorem mogą być lekcje wirtualne prowadzone online. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy pracodawca chce przeszkolić pracowników rozsianych po różnych placówkach firmy. W przypadku języka angielskiego szkolenie dla jednej osoby będzie kosztować około 130 złotych za miesiąc.

Zatem jest wiele dróg edukowania językowo pracowników. Ciężko wskazać idealną, każdy musi podjąć decyzję, jaka metoda będzie najlepsza dla jego firmy.

Waloryzacja 2013. O ile wzrosną emerytury, renty i dodatki?

Czy wynagrodzenie z umowy o dzieło zawartej z udziałowcem spółki jest kosztem podatkowym

Katarzyna Różańska-Polakowska

Koordynator Szkoleń Językowych, Skrivanek Sp. z o. o.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA