| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Jaki kurs należy zastosować do rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej pracownika

Jaki kurs należy zastosować do rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej pracownika

W marcu 2007 r. pracownik zatrudniony w firmie na umowę o pracę został wysłany w podróż służbową do Niemiec. Po powrocie przedstawił faktury w euro, potwierdzające pokrycie kosztów paliwa i noclegów. Pracownik nie dostał zaliczki na podróż służbową. Jaki kurs powinien być przyjęty do przeliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej z euro na złote? Czy powinien to być kurs z dnia rozliczenia się z delegacji, czy też kurs z dnia poniesienia wydatku z faktury?

rada

 

Do przeliczenia na złote kosztów zagranicznej podróży służbowej pracownika poniesionych w euro należy zastosować kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu przez spółkę, tj. dzień zaksięgowania kosztów paliwa i noclegów na podstawie przedstawionych przez pracownika faktur.

uzasadnienie

Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Koszty poniesione w walutach obcych należy przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 15 ust. 1 updop).

Przepisy podatku dochodowego nie zawierają ani zakazu, ani jakiegokolwiek ograniczenia co do możliwości zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych przez pracodawcę z tytułu podróży służbowych pracowników (z wyjątkiem kosztów ryczałtowych i diet).

Ustalenie wysokości kosztów związanych z podróżą służbową poniesionych bezpośrednio przez pracownika, np. kosztów paliwa i noclegów, możliwe jest dopiero po zakończeniu podróży służbowej i po przedłożeniu przez pracownika odpowiednich dokumentów potwierdzających wysokość poniesionych kosztów. Koszty związane z podróżą służbową poniesione w walucie obcej, jako koszt pracodawcy, powinny być przeliczane na złote według ogólnej reguły wyrażonej w art. 15 ust. 1 updop, tj. według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Dniem poniesienia kosztu jest dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury, albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).

WAŻNE!

Dniem poniesienia kosztu jest dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury, albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).

W opisywanej sytuacji dzień zaksięgowania będzie tożsamy z dniem rozliczenia delegacji przez pracownika. W związku z faktem, że pracownikowi nie została wypłacona zaliczka na poczet delegacji, w omawianym przypadku nie nastąpiła rozbieżność czasowa między dniem zapłaty (dzień wypłaconej zaliczki) a dniem zarachowania wydatku w koszty (dzień rozliczenia delegacji). Oznacza to, że w tym przypadku nie powstaną różnice kursowe.

l art. 15 ust. 1 i 4e, art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

l art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 64, poz. 426

l rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju - Dz.U. Nr 236, poz. 1991; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1661

Dominika Ramírez-Wołkiewicz

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK