| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Niższe świadczenia i zasiłki przedemerytalne dla osób aktywnych zawodowo

Niższe świadczenia i zasiłki przedemerytalne dla osób aktywnych zawodowo

W związku z obniżeniem o 3% składki rentowej osoby, które pracują i równocześnie pobierają świadczenia lub zasiłki przedemerytalne, dostaną je w niższej wysokości. Jest to związane z tym, że jeśli łączna kwota świadczenia i dodatkowych zarobków przekroczy w 2007 r. 1190,20 zł miesięcznie (czyli dopuszczalną kwotę przychodu), to świadczenie jest zmniejszane. Kwotę zmniejszenia stanowi różnica między dopuszczalną kwotą przychodu a sumą świadczenia (zasiłku) przedemerytalnego i osiąganego przychodu, pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne należne od ubezpieczonego.

Osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, osiągające przychód skutkujący zmniejszeniem tych świadczeń (zasiłków), otrzymają z ZUS we wrześniu decyzje ustalające kwoty zmniejszenia z uwzględnieniem obniżonej składki. Zmianie ulegnie więc wysokość wypłacanych świadczeń (zasiłków) przedemerytalnych. Zmiana wysokości kwoty zmniejszenia zostanie wprowadzona do świadczeń (zasiłków) przysługujących za sierpień 2007 r., bo ze względu na uchwalenie ustawy 15 czerwca 2007 r. - z przyczyn technicznych - ZUS nie zdążył dokonać korekty należności za lipiec 2007 r. Ostateczne rozliczenie nastąpi po zakończeniu roku rozliczeniowego 2007/2008.

(źródło: informacja ZUS z 24 sierpnia 2007 r., www.zus.pl)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK