| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Badania kontrolne po urlopie macierzyńskim

Badania kontrolne po urlopie macierzyńskim

Pracownica przez 7 tygodni przed porodem przebywała na zwolnieniu lekarskim, a później była na urlopie macierzyńskim. Na kilka dni przed końcem urlopu zwróciła się do działu kadr z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego za bieżący rok. Czy przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego muszę skierować pracownicę na kontrolne badania lekarskie?

 

Tak, mimo że pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, to warunkiem skorzystania przez pracownicę z tego urlopu jest stwierdzenie jej zdolności do pracy.

Aby pracownik mógł skorzystać z urlopu wypoczynkowego, musi być zdolny do pracy. Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która nie ma aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

W opisywanej sytuacji pracownica przed porodem była niezdolna do pracy przez okres dłuższy niż 30 dni, a więc - zgodnie z art. 229 § 2 k.p. - pracownica ta podlega kontrolnym badaniom lekarskim. Nieobecność pracownicy należy potraktować jako nieobecność spowodowaną chorobą (ma zwolnienie lekarskie), a nie stanem ciąży. Oznacza to, że pracownica musi najpierw przedstawić pracodawcy zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy stwierdzające jej zdolność do pracy, a następnie może wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy.

Kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Skierowanie powinno zawierać:

- określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane (wstępne, okresowe, kontrolne),

- w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona,

- w przypadku pracowników - określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,

- informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Badanie profilaktyczne kończy się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy lub - jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy - orzeczeniem o przeciwwskazaniach zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy.

W opisywanym przypadku problem może pojawić się z doręczeniem pracownicy skierowania na kontrolne badania lekarskie. W takiej sytuacji skierowanie na badanie można wręczyć pracownicy w momencie składania wniosku o urlop wypoczynkowy i polecić jej natychmiastowe wykonanie badania lekarskiego albo wysłać skierowanie listem poleconym z podaniem terminu, w którym pracownik ma wykonać badanie. Badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy.


Aleksandra Nowak


Podstawa prawna:

art. 229 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »