| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy odwołany prezes spółki z o.o. jest objęty zakazem wypowiadania umowy o pracę w wieku przedemerytalnym

Czy odwołany prezes spółki z o.o. jest objęty zakazem wypowiadania umowy o pracę w wieku przedemerytalnym

Prezes spółki z o.o. został odwołany ze stanowiska - nie została jednak rozwiązana z nim umowa o pracę. Następnego dnia po odwołaniu zaczął chorować. Chorował do 15 sierpnia, a 1 sierpnia skończył 61 lat. 16 sierpnia stawił się do pracy. Czy spółka może rozwiązać z nim umowę o pracę? Jeśli nie, to czy może go przenieść na inne stanowisko i za jakie wynagrodzenie? Czy w przypadku zmiany stanowiska będzie mu przysługiwał dodatek wyrównawczy i za jaki okres?


RADA

Od 1 sierpnia prezes, który został odwołany, korzysta z ochrony polegającej na zakazie wypowiadania umowy o pracę. Zakaz wypowiadania umowy o pracę obejmuje również zakaz wypowiadania warunków pracy i płacy i tym samym nie mogą Państwo przenieść prezesa na inne stanowisko i obniżyć jego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakują nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.).

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym jest dopuszczalne tylko w razie likwidacji pracodawcy lub ogłoszenia jego upadłości.

Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że ochroną są objęte kobiety między 56. a 60. rokiem życia i mężczyźni pomiędzy 61. a 65. rokiem życia.

WAŻNE!

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym jest dopuszczalne tylko w razie likwidacji pracodawcy lub ogłoszenia jego upadłości.

Oprócz wieku koniecznym warunkiem korzystania z ochrony jest to, by pracownik z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego posiadał odpowiedni okres zatrudnienia, który umożliwi mu nabycie prawa do emerytury. Dopiero spełnienie jednocześnie tych dwóch warunków - wieku i odpowiedniego stażu ubezpieczenia - powoduje, że pracownik podlega ochronie.

Zakładając, że Państwa pracownik posiada odpowiedni okres zatrudnienia i z dniem 1 sierpnia ukończył 61 lat, oznacza to, iż nie mogą Państwo wypowiedzieć mu umowy o pracę.

WAŻNE!

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym obejmuje wyłącznie zakaz wypowiadania umowy, co oznacza, że umowa może zostać rozwiązana na zasadzie porozumienia stron lub rozwiązana z winy pracownika, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

W sytuacji opisanej w pytaniu bez znaczenia pozostaje fakt, że prezes został odwołany ze swojej funkcji, gdyż nie mają tutaj zastosowania przepisy o nawiązaniu stosunku pracy na podstawie powołania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Mała księgowość internetowa ifirma.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK