| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Odmowa wykonania polecenia przez pracownika sfery budżetowej

Odmowa wykonania polecenia przez pracownika sfery budżetowej

Pracownicy sfery budżetowej mają bezpośredni obowiązek aktywnej analizy otrzymanych poleceń i zgłaszania zastrzeżeń bądź odmowy wykonania polecenia służbowego, gdy budzą one podejrzenia lub są niezgodne z prawem, pomyłkowe albo sprzeczne z interesem społecznym. W artykule szczegółowo omówiono wszystkie te przypadki.

Pracownik sfery budżetowej, tak jak każda osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy, zobowiązany jest do wykonywania poleceń służbowych. Pracownik świadczy pracę pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i czasie wyznaczonym przez. Istotą stosunku pracy jest zatem podporządkowanie pracownika pracodawcy w toku pracy. Osoba zatrudniona zobowiązana jest wykonywać polecenia pracodawcy, co zostało wyraźnie podkreślone w art. 100 k.p. tworzącym katalog obowiązków pracowniczych.

Aby pracownik miał wykonać polecenie, spełniać musi ono trzy warunki:

1) dotyczyć pracy,

2) być zgodne z przepisami prawa,

3) być zgodne z umową o pracę.

Przepisy k.p. nie zawierają jednocześnie regulacji bezpośrednio odnoszących się do odmowy wykonania polecenia służbowego. Odmowa taka mogłaby się opierać na niezgodności tego polecenia z wymienionymi trzema warunkami.

Polecamy: Obliczanie wynagrodzenia i innych świadczeń - PDF (wersja elektroniczna)

Inaczej jest w pragmatykach zawodowych odnoszących się do pracowników jednostek sfery budżetowej. Zawierają one procedury odmowy wykonania polecenia w sytuacji, w której pracownik jest przekonany o niezgodności polecenia z prawem lub niepowetowanych szkodach, jakie może pociągać za sobą realizacja polecenia. Odmowa dotyczyć może również sytuacji, w których pracownik jest przekonany o tym, że polecenie zostało wydane pod wpływem błędu. Pracownicy sfery budżetowej nie mogą też wykonać polecenia prowadzącego do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.


Przeczytaj w INFORLEX.PL cały artykuł Odmowa wykonania polecenia przez pracownika sfery budżetowej


Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Artykuł omawia szczegółowo zagadnienia związane z zastrzeżeniami bądź odmową wykonania polecenia służbowego. Artykuł zawiera również wzory:

- Zastrzeżenia dotyczące polecenia służbowego

- Pisemne potwierdzenie polecenia służbowego

- Zawiadomienie o zastrzeżeniach dotyczących otrzymanego polecenia służbowego

- Informacja o niewykonaniu polecenia prowadzącego do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia

Zakaz rozwiązania umowy o pracę w okresie przedemerytalnym

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »