| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Prawo do świadczenia emerytalnego

Prawo do świadczenia emerytalnego

Pracownica ukończyła 56 lat (1 listopada 2007 r.). Ma 22 lata pracy zawodowej. Obecnie zatrudniona jest na umowę o pracę na 1/2 etatu (od maja 2007 r.). Prawdopodobnie zlikwidują jej stanowisko i będzie zwolniona. Czy w takiej sytuacji będzie przysługiwało jej świadczenie przedemerytalne, czy może wcześniejsza emerytura?


Pracownica nie uzyskała jeszcze uprawnień zarówno do wcześniejszej, jak i „normalnej” emerytury. Będzie miała prawo do świadczenia przedemerytalnego, pod warunkiem że jej stosunek pracy ustanie z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, w myśl przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Prawo do emerytury, w przypadku ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., przysługuje po uzyskaniu wymaganego wieku emerytalnego. Do tej grupy ubezpieczonych zalicza się pracownica, o której mowa w pytaniu. W listopadzie 2007 r. ukończyła ona 56 lat, urodziła się zatem w 1951 r., a więc po 31 grudnia 1948 r.

Dla kobiet wiek emerytalny wynosi co najmniej 60 lat, a dla mężczyzn co najmniej 65 lat (art. 24 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; dalej: ustawa). Z uwagi na wiek (56 lat) pracownica nie jest uprawniona do emerytury.

Kiedy wcześniejsza emerytura

Oczywiście obowiązujące przepisy przewidują również możliwość ubiegania się o wcześniejszą emeryturę. Aby jednak uzyskać uprawnienia do takiego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje bowiem również ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

1) osiągną wiek emerytalny:

kobieta - 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,

• mężczyzna - 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

2) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,

3) warunki do uzyskania emerytury spełnią do 31 grudnia 2008 r.

ZAPAMIĘTAJ!

W przypadku gdy ubezpieczony nie zawarł umowy o przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego w terminie do 31 grudnia 1999 r., uważa się, że nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego

(art. 46 w zw. z art. 29 ustawy).

Pracownica, o której mowa w pytaniu, ma 56 lat; wiek ten nie uprawnia jej zatem do emerytury. Podobnie nie uzyska również uprawnień do emerytury wcześniejszej. Pomimo że spełnia wymagania dotyczące wieku, to jednak jej staż pracy (okres składkowy i nieskładkowy) wynosi jedynie 22 lata, a nie wymagane 30. Pracownica ta nie została również uznana za całkowicie niezdolną do pracy, co uzasadniałoby uwzględnienie jedynie 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego do wcześniejszej emerytury.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »