| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy szkolenie przeprowadzone w sobotę należy wliczyć do czasu pracy

Czy szkolenie przeprowadzone w sobotę należy wliczyć do czasu pracy

Wprowadzamy w banku nowy system komputerowy. Czy szkolenie z tego systemu, które odbędzie się sobotę, należy wliczyć do czasu pracy i wypłacić za ten dzień wynagrodzenie wraz z dodatkiem? Zaznaczam, że pracownicy będą mieli zachowany minimalny odpoczynek dobowy i tygodniowy.

W sytuacji gdy do odbioru dnia wolnego nie doszło, pracownikowi przysługuje za obowiązkowe szkolenie w tym dniu, oprócz normalnego wynagrodzenia, także 100% dodatek ze względu na przekroczenie normy średniotygodniowej. Taki dodatek przysługuje jednak za godziny szkolenia, które odbywają się w tych samych godzinach, w których pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku. Taki sam dodatek będzie przysługiwał, jeżeli szkolenie nie trwa dłużej niż 8 godzin, ale wykracza na godziny późniejsze niż normalne godziny jego pracy. Za ewentualne wcześniejsze godziny spędzone na szkoleniu będzie przysługiwał dodatek 50%, gdyż będziemy wówczas mieli do czynienia z przekroczeniem dobowej normy czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownicy banku pracują od 9.00 do 17.00. Szkolenie z nowego oprogramowania odbędzie się w sobotę od 8.00 do 13.00. W tej sytuacji czas szkolenia od 8.00 do 9.00 w sobotę będzie zaliczany do czasu pracy w „piątkowej” dobie pracowniczej. Oznacza to, że za tę godzinę szkolenia pracownikom, którzy nie odbiorą dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, pracodawca na koniec tego okresu musi wypłacić, oprócz wynagrodzenia, 50% dodatek, natomiast za pozostałe 4 godziny szkolenia - dodatek 100%.

Gdyby pracodawca udzielił pracownikom dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę, to powinien im wypłacić normalne wynagrodzenie za wszystkie przepracowane godziny (w tym za te, w których brali udział w szkoleniu). Za 3 niedopracowane godziny (wynikające z udzielenia 8-godzinnego dnia wolnego) pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie przestojowe. Ponadto musi wypłacić dodatek 50% za jedną godzinę przekroczenia normy dobowej (od godz. 8.00 do godz. 9.00 w sobotę).

Przy założeniu, że zwykle praca jest świadczona od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, różne warianty rozliczenia z pracownikiem, któremu nie udzielono dnia wolnego w zamian za udział w obowiązkowym szkoleniu w sobotę, przedstawia tabela:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 17, art. 1511-1513 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Okniński

Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie udzielania zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach kultury, sportu, służby zdrowia, administracji państwowej oraz spółkach skarbu państwa; autor komentarzy i porad z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Prowadzi zajęcia z zakresu zamówień publicznych w szkołach wyższych. Był członkiem komisji przetargowych w postępowaniach o zamówienie publiczne dotyczących m.in. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie, rozbudowy stadionu Legii Warszawa, budowy Muzeum Historii Polski, budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i szeregu innych inwestycji na terenie kraju. Konsultant w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych, np. PGNiG S.A. i spółek z grupy PGNiK. Ma doświadczenie w nadzorowaniu udzielania znacznej liczby zamówień publicznych, uzyskanym między innymi jako dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, doradcy Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych, które po zdaniu egzaminu państwowego dają tytuł - zawodowy specjalista zamówień publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK