| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika na studia

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika na studia

Jesteśmy jednostką budżetową. Czy można pracownikowi zwrócić za studia (ostatni rok studiów magisterskich)? Na jakiej podstawie?


Pracodawca samorządowy może zwrócić pracownikowi koszty nauki (studiów) w szkole wyższej, podjętej w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych. Podstawę prawną będzie stanowić rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (dalej: rozporządzenie) w zw. z art. 31 ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych.

Przytoczne rozporządzenie zakłada dwa warianty kształcenia się pracownika w formach szkolnych:

1) na podstawie skierowania od pracodawcy,

2) bez skierowania.

W obu przypadkach możliwy jest zwrot pracownikowi kosztów nauki. Skierowanie gwarantuje pracownikowi jedynie płatne urlopy szkoleniowe i zwolnienia od pracy, co nie występuje przy nauce bez skierowania (tu urlopy bezpłatne i bezpłatne zwolnienia z części dnia pracy - § 4 ust. 1 oraz § 5 rozporządzenia).

Kwestia finansowania dalszego kształcenia się pracownika czy też zwrot poniesionych na ten cel kosztów zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Pracodawca prędzej zdecyduje się podjąć ten krok, gdy kieruje pracownika na dalszą naukę, ale nie znaczy to, że nie może tego uczynić, gdy nie wystawia skierowania. Brak skierowania ma znaczenie w przypadku opisanym w pytaniu, ponieważ pracownik jest już na ostatnim roku studiów i skierowanie w jego sytuacji nie jest potrzebne.

A zatem jeśli pracodawca chce zwrócić mu koszty studiowania (np. czesnego) zarówno za ten rok, jak i za poprzednie lata, powinien podpisać z nim umowę w tej sprawie. W umowie tej pracodawca zobowiąże się do zwrotu kosztów studiów, a pracownik do przepracowania w jednostce 3 lat lub zwrotu pracodawcy wypłaconej kwoty w całości lub w części, jeśli przed upływem tego okresu nastąpi:

1) rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem,

2) rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika,

3) wygaśnięcie stosunku pracy wskutek porzucenia pracy.

Podstawy prawne

• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1218)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472; Dz.U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »