| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Jak święta Bożego Narodzenia wpływają na wymiar czasu pracy w grudniu br.

Jak święta Bożego Narodzenia wpływają na wymiar czasu pracy w grudniu br.

W tym roku dni świąt Bożego Narodzenia są w tym samym tygodniu. W związku z tym, o ile godzin obniżają one wymiar czasu pracy pracowników? Ile godzin do przepracowania mają pracownicy w grudniu br.?


RADA

Święta bożonarodzeniowe obniżają wymiar czasu pracy w grudniu br. łącznie o 16 godzin. Pracownicy zatrudnieni na pełny etat w grudniu br. mają do przepracowania 168 godzin.

UZASADNIENIE

Każde święto zaliczane do dni wolnych od pracy przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Święta Bożego Narodzenia przypadają w tym roku w czwartek (25 grudnia) i piątek (26 grudnia). Takie rozłożenie dni świątecznych powoduje, że każde z tych świąt obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Łącznie zatem oba dni świąteczne obniżają wymiar czasu pracy w grudniu br. o 16 godzin. Nie ma w tym przypadku znaczenia, w jakim systemie czasu pracy pracuje pracownik. Oznacza to, że nawet gdy pracownik pracuje w systemie czasu pracy, w którym dopuszczalne jest rozszerzenie godzin pracy do 12 godzin na dobę, oba święta występujące w grudniu br. obniżają wymiar czasu pracy o 16 godzin. Gdyby któryś z grudniowych dni świątecznych przypadał w niedzielę, nie obniżałby w ogóle wymiaru czasu pracy.

Do 29 listopada 2006 r. obowiązywał przepis, zgodnie z którym, jeżeli dwa święta występowały w tym samym tygodniu, to wymiar czasu pracy o 8 godzin obniżało tylko jedno z tych świąt. Jednak obecnie ta regulacja nie obowiązuje, a zatem nie ma znaczenia dla obliczania wymiaru czasu pracy fakt, że oba święta występują w tym samym tygodniu.

W grudniu br. powinni Państwo zaplanować pracownikom pracę w wymiarze 168 godzin. Ustalając ten wymiar czasu pracy, należy:

Krok 1

Pomnożyć 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni występujących w grudniu br.

W grudniu br. przypadają 4 pełne tygodnie w okresie od 1 grudnia do 28 grudnia, a zatem 40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.

Krok 2

Dodać do otrzymanej w powyższy sposób liczby godzin iloczyn 8 godzin i pozostałych w grudniu br. dni wykraczających poza pełne tygodnie. Dotyczy to tylko dni przypadających od poniedziałku do piątku.

W grudniu br. są 3 takie dni, występujące od 29 do 31 grudnia br., czyli 160 godzin + 24 godziny (8 godzin x 3 dni) = 184 godziny.

Krok 3

Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w grudniu br. w innym dniu niż niedziela.

W grudniu br. są 2 dni świąteczne - 25 i 26 grudnia. Oba te dni przypadają w inny dzień niż niedziela, a zatem 184 godziny - 16 godzin (8 godzin x 2 dni) = 168 godzin.

Jeżeli praca w Państwa zakładzie odbywa się w systemie równoważnym czasu pracy, można rozplanować w grudniu br. godziny pracy w następujący sposób:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 130 § 1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586

• art. 4 ustawy z 18 października 2006 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy - Dz.U. Nr 217, poz. 1587

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK