| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Płatnego okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy nie należy wykazywać na formularzu ZUS RSA.

WYJAŚNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowią przychody z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pracodawca nie odprowadza składek od wynagrodzenia wypłacanego za czas niezdolności do pracy, zasiłków z ubezpieczeń społecznych, a także innych kwot wymienionych w rozporządzeniu w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje za okres wypowiedzenia, nie zostało zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne, czyli powinno być oskładkowane i wykazane w miesięcznym raporcie ZUS RCA.

Natomiast jeśli chodzi o wykazanie okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w raporcie ZUS RSA, to nie ma kodu świadczenia/przerwy, który służyłby do wykazania tego okresu. Kod „151” wykazuje się co prawda w przypadku, gdy pracownik ma usprawiedliwioną nieobecność w pracy, ale tylko wówczas, gdy jednocześnie nie przysługuje mu za ten okres wynagrodzenie i zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Natomiast okres, o który Państwo pytają, nie jest ani okresem przerwy w opłacaniu składek, ani okresem pobierania świadczenia lub zasiłku z ubezpieczeń. Zatem za pracownika, o który mowa w pytaniu, należy złożyć jedynie raporty ZUS RCA z wykazanymi składkami na ubezpieczenia od kwot wynagrodzenia za miesiące, w których to wynagrodzenie zostało wypłacone lub pozostawione do dyspozycji pracownika.

Podstawa prawna:

• art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »