| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy dni wolne od pracy w zamian za pracę w soboty i niedziele należy wykazywać w ZUS RSA

Czy dni wolne od pracy w zamian za pracę w soboty i niedziele należy wykazywać w ZUS RSA

Obowiązujący u nas układ zbiorowy pracy określa 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Soboty i niedziele są dniami wolnymi, a za wykonywanie pracy w te dni pracownicy mają inne dni wolne. Sezonowo duża liczba pracowników wykonuje pracę w soboty i niedziele, a dni wolne odbierają często w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego (np. 6 ostatnich dni okresu rozliczeniowego). Czy dni, które pracownik ma wolne w związku z pracą w sobotę i niedzielę, powinniśmy wykazywać w ZUS RSA? Jeżeli tak, to z jakim kodem? Czy jako przerwę w ubezpieczeniu?

RADA

Dni wolne od pracy, które pracownik odbiera w związku z pracą w sobotę lub niedzielę nie są przerwą w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Tych dni wolnych płatnik nie wykazuje w raportach rozliczeniowych ZUS RSA. Pracownik w tych dniach również podlega ubezpieczeniom.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

UZASADNIENIE

Pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym, chorobowemu oraz wypadkowemu) i ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej). Za okres podlegania ubezpieczeniom pracodawca co miesiąc ma obowiązek składać za pracownika imienny raport miesięczny (ZUS RCA lub/i ZUS RSA). Pracodawca przekazuje w raportach do ZUS informacje, które mają wpływ na sytuację prawną pracownika w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Przerwy w ubezpieczeniu społecznym lub zdrowotnym, które pracownik miał w danym miesiącu, pracodawca wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA. Informację o rodzaju przerwy w opłacaniu składek płatnik składek przekazuje do ZUS wpisując w raporcie ZUS RSA właściwy kod świadczenia/przerwy (załącznik nr 17 do rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego...).

Przerwami w opłacaniu składek na pracownicze ubezpieczenia społeczne są m.in.:

• urlop bezpłatny,

• urlop wychowawczy,

• okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku czy

• okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Dni wolne w zamian za pracę w sobotę i niedzielę nie są przerwą w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Pracodawca nie powinien ich wykazywać w raporcie ZUS RSA. W tych dniach pracownik pozostaje w stosunku pracy, podlega więc obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tak samo nie wykazuje się jako przerwy w ubezpieczeniu dni, w których pracownik był na urlopie wypoczynkowym.

O tym, że dni wolne od pracy w zamian za pracę w sobotę i niedzielę nie są przerwami w opłacaniu składek, świadczy również wykaz kodów świadczenia/przerwy wykorzystywanych przy sporządzaniu raportu ZUS RSA.

PRZYKŁAD

W styczniu 2009 r. pracownik przez 5 dni był na urlopie wypoczynkowym. Pracował 3 i 4 stycznia, dlatego otrzymał dni wolne 29 i 30 stycznia 2009 r. 2 stycznia pracownik był na urlopie bezpłatnym. Pracodawca za styczeń 2009 r. powinien złożyć za pracownika raport ZUS RCA, w którym wykaże podstawę wymiaru i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne sumując wynagrodzenie za pracę i wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Równocześnie pracodawca powinien za styczeń 2009 r. złożyć za pracownika raport ZUS RSA i wykazać w nim 2 stycznia jako przerwę w ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnym spowodowaną urlopem bezpłatnym. Pracodawca nie wykazuje w raporcie ZUS RSA 29 i 30 stycznia, ponieważ dni wolne w zamian za pracę w sobotę i niedzielę nie są przerwą w ubezpieczeniu.

ZUS RSA za styczeń 2009 r.:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Takie same zasady ustalania obowiązku ubezpieczeń należy stosować do ubezpieczenia zdrowotnego. Dni wolne od pracy odbierane przez pracownika za pracę w soboty i niedziele nie są również przerwą w ubezpieczeniu zdrowotnym.

Jeżeli pracownik w danym miesiącu odbierał dni wolne w zamian za pracę w sobotę lub niedzielę, to nie należy składać za niego z tego powodu raportu ZUS RSA.

• art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 1, art. 41 ust. 3 pkt 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 69 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• załączniki nr 12, nr 14, nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).

Piotr Kostrzewa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające

• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.) ma charakter techniczny i nie wprowadza odmiennych przesłanek ustania podlegania obowiązkowi ubezpieczenia od określonych w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 12 września 2006 r., I UK 106/06, OSNP 2007/17-18/260)

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Biuletyn Głównego Księgowego189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ22
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem Infor.pl »