| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Składki ZUS jedynego udziałowca jako koszt spółki z o.o.

Składki ZUS jedynego udziałowca jako koszt spółki z o.o.

Czy jednoosobowa spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy opłacone za jedynego udziałowca spółki?

Nie, wydatki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy jedynego udziałowca jednoosobowej spółki z o.o. nie stanowią dla tej spółki kosztów uzyskania przychodów.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (a więc ubezpieczeniom społecznym) podlegają, między innymi, osoby prowadzące pozarolniczą działalność (art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dalej: ustawa o SUS). Za osoby prowadzące pozarolniczą działalność uważa się, między innymi, wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o SUS). Powoduje to, że wspólnicy (a ściślej - udziałowcy) jednoosobowych spółek z o.o. obowiązani są opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, a w konsekwencji również składki na Fundusz Pracy (art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składki na ubezpieczenia społeczne finansują w całości, z własnych środków, sami ubezpieczeni (art. 16 ust. 4 pkt 1 ustawy o SUS). Podobnie jest w przypadku składek na Fundusz Pracy (przepisy nie przewidują obowiązku opłacania tych składek za osoby prowadzące działalność gospodarczą przez inny podmiot). W tej sytuacji wydatki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy jedynego udziałowca jednoosobowej spółki z o.o. nie stanowią dla tej spółki kosztów uzyskania przychodów (zakładając, że udziałowiec ten nie jest jednocześnie pracownikiem spółki). Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.p., który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni niebędących pracownikami. Takie też jest stanowisko prezentowane przez organy podatkowe (przykładowo: postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku z 8 sierpnia 2005 r., nr US-I-1-410-3-31/05; lub postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola z 14 czerwca 2006 r., nr US40/RDP/423/HK/59/2006).

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

• art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),

• art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.),

• art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »