| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Zmiana zasad naliczania składek na FEP - wyjaśnienia ZUS

Zmiana zasad naliczania składek na FEP - wyjaśnienia ZUS

Na stronie ZUS zostały opublikowane wyjaśnienia opisujące zasady opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Obecnie ZUS nakazuje opłacać składki na FEP od przychodu uzyskanego za okres, w jakim pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. We wcześniejszym poradniku ZUS nakazywał opłacać składkę na FEP od przychodu za te miesiące, w których ta praca była wykonywana, niezależnie od tego, za jaki okres przychód ten został wypłacony.

9. Pracownik dotychczas zatrudniony u danego pracodawcy w zwykłych warunkach, od 1 października 2010 r. rozpoczyna pracę w szczególnych warunkach. 15 października 2010 r. otrzymał nagrodę za III kwartał 2010 r. stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W tym przypadku od wypłacanej nagrody nie powstaje obowiązek opłacenia składki na FEP.

10. Pracownik jest zatrudniony w warunkach szczególnych w okresie od 8 stycznia do 14 lutego 2010 r. Po ustaniu wykonywania tych prac nie nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. Wynagrodzenie za pracę zgodnie z wewnętrznymi uregulowaniami jest wypłacane 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Tym samym pracownik ten 10 stycznia 2010 r. otrzymał wynagrodzenie należne za grudzień, 10 lutego za styczeń, a 10 marca za luty.

W danym przypadku od wypłaconego 10 stycznia wynagrodzenia należnego za grudzień składka na FEP nie jest należna. Składkę tę należy natomiast opłacić od części:

wypłaconego 10 lutego wynagrodzenia należnego za styczeń, ustalonego proporcjonalnie do okresu pracy w szczególnych warunkach w styczniu (tj. od wynagrodzenia za okres od 8 do 31 stycznia),

 wypłaconego 10 marca wynagrodzenia należnego za luty, ustalonego proporcjonalnie do okresu pracy w szczególnych warunkach w lutym (tj. od wynagrodzenia za okres od 1 do 14 lutego).

11. Pracownik jest zatrudniony od 10 lutego 2009 r., pracę w szczególnych warunkach wykonuje od 2 do 14 marca 2010 r. Pracownikowi temu wypłacono następujące składniki wynagrodzenia stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe:

 10.03.2010 r. - wynagrodzenie za luty w wysokości 2000 zł,

13.03.2010 r. - nagrodę roczną 14. pensję za 2009 r. w wysokości 2500 zł,

10.04.2010 r. - wynagrodzenie za marzec 2010 r. w wysokości 3000 zł.

W tym przypadku składka na FEP będzie należna jedynie od części wynagrodzenia wypłacanego w kwietniu, ustalonego proporcjonalnie do okresu pracy w szczególnych warunkach w marcu (tj. od wynagrodzenia należnego za okres od 2 do 14 marca). Podstawę wymiaru tej składki będzie stanowiła kwota: 1258,06 zł (3000 zł : 31 dni) x 13 (liczba dni, przez które świadczona była praca w warunkach szczególnych).

Rozliczenie tej składki powinno nastąpić w deklaracji rozliczeniowej sporządzanej za kwiecień 2010 r. Pozostałe składniki wynagrodzenia wymienione w przykładzie nie stanowią podstawy wymiaru składki na FEP.

5. Ustalanie podstawy wymiaru składki na FEP w przypadku składników wynagrodzenia przysługujących za okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, których wypłata lub postawienie do dyspozycji ubezpieczonego następuje po ustaniu zatrudnienia lub ustaniu wykonywania tych prac.

12. Pracodawca zatrudnia pracownika w warunkach szczególnych do 31 marca 2010 r., po tej dacie praca danego pracownika nie nosi znamion zatrudnienia w warunkach szczególnych ani o szczególnym charakterze. Wynagrodzenia za pracę zgodnie z wewnętrznymi uregulowaniami są płatne do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Od wynagrodzenia należnego za marzec, a wypłacanego w kwietniu, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, pracodawca jest zobowiązany odprowadzić składkę na FEP za tego pracownika.

13. W wyniku przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy, pracownicy zatrudnieni w tym zakładzie 1 marca 2010 r. stali się pracownikami pracodawcy przejmującego zakład. Zarówno w okresie sprzed przejęcia, jak i po tej dacie pracownicy ci wykonują prace w szczególnych warunkach. Dotychczasowy pracodawca zobowiązany jest wypłacić tym pracownikom należne za luty wynagrodzenia w terminie do 10 marca. W takiej sytuacji pracodawca ten zobowiązany będzie odprowadzić od wypłacanych w marcu przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe również składkę na FEP.

W przypadku gdy wypłata wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest dokonywana po rozwiązaniu stosunku pracy, pracodawca zobowiązany będzie odprowadzić składkę na FEP od tego wynagrodzenia, jeżeli jest ono należne za okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

14. Pracodawca zatrudnia pracownika w warunkach szczególnych do 31 marca 2010 r. Wynagrodzenia za pracę zgodnie z wewnętrznymi uregulowaniami płatne są do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni i tym samym wynagrodzenie za marzec 2010 r. wypłacone zostało w kwietniu, a więc po ustaniu zatrudnienia. Od tego wynagrodzenia pracodawca ma obowiązek odprowadzenia składki na FEP.

15. Pracownik był zatrudniony do 31 grudnia 2009 r. W okresie zatrudnienia wykonywał pracę w szczególnych warunkach w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy. Należne za grudzień wynagrodzenie zostało mu wypłacone w styczniu 2010 r. W takim przypadku pracodawca nie miał obowiązku odprowadzenia składki na FEP od przychodów tego pracownika stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za styczeń, gdyż zatrudnienie ustało przed wejściem w życie przepisów dotyczących obowiązku opłacania składek na FEP.

16. Pracownik, który jest zatrudniony w warunkach szczególnych w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy od 1 stycznia 2009 r., zostaje zwolniony z pracy 31 maja 2010 r. W czerwcu 2010 r. pracownik ten otrzymuje wypłatę wynagrodzenia za maj 2010 r. oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (w tym za 5 dniu urlopu za 2009 r. oraz za 4 dni urlopu za 2010 r.).

W danym przypadku składka na FEP powinna być obliczona od wypłaconego w czerwcu wynagrodzenia należnego za maj oraz od ekwiwalentu za niewykorzystane 4 dni urlopu wypoczynkowego za 2010 r.

17. Pracownik zatrudniony w warunkach szczególnych zostaje zwolniony 31 maja 2010 r. 28 maja 2010 r. pracownik ten otrzymuje nagrodę roczną za 2009 r.

W danym przypadku nagroda roczna za 2009 r. nie powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru składki na FEP.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK