| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Upominki z okazji Dnia Kobiet a składki i podatek

Upominki z okazji Dnia Kobiet a składki i podatek

Wartość pieniężną przyznanych ze środków obrotowych upominków z okazji Dnia Kobiet należy oskładkować i opodatkować na ogólnych zasadach stosowanych do przychodów pracowniczych.

Gdyby upominki zostały sfinansowane ze środków zfśs, byłyby zwolnione z podatku (do wysokości 380 zł rocznie) oraz ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (bez limitu kwotowego).

Radio INFOR.PL

PROBLEM

Z okazji Dnia Kobiet zamierzamy zakupić ze środków obrotowych drobne upominki dla pracownic. Będą to przyznane jednorazowo słodycze, kawa oraz bilety do teatru. Świadczenia te zostały przyznane na podstawie uchwały zarządu. Czy ich wartość powinniśmy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS i opodatkować? Jak wyglądałaby sytuacja, gdybyśmy upominki z okazji Dnia Kobiet sfinansowali ze środków zfśs?

RADA

Wartość pieniężną przyznanych ze środków obrotowych upominków powinni Państwo oskładkować i opodatkować na ogólnych zasadach stosowanych do przychodów pracowniczych. Gdyby upominki zostały sfinansowane ze środków zfśs, byłyby zwolnione z podatku (do wysokości 380 zł rocznie) oraz ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (bez limitu kwotowego). Co do zasady, zwolnienie ze składek i podatku ma zastosowanie, jeżeli środki z zfśs zostaną przeznaczone na działalność socjalną i jednocześnie przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z funduszu będzie odbywać się z uwzględnieniem kryterium socjalnego. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wartość pieniężną upominków sfinansowanych ze środków obrotowych przyznanych pracownicom z okazji Dnia Kobiet powinni Państwo uwzględnić zarówno w podstawie wymiaru składek, jak i podatku. Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują bowiem zwolnienia tego rodzaju prezentów ze składek i podatku. W podstawie wymiaru składek pracowników zasadniczo należy uwzględniać przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej oraz art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Przychodem tym są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).

Aby prawidłowo ustalić podstawę oskładkowania i opodatkowania, muszą Państwo ustalić wartość pieniężną upominków przekazywanych pracownicom. W podstawie wymiaru składek wartość pieniężną upominków należy uwzględnić w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach płacowych obowiązujących u pracodawcy, a jeżeli w przepisach płacowych nie określono wartości pieniężnej tego rodzaju świadczenia, to w wysokości ceny ich zakupu (§ 3 pkt 2 rozporządzenia składkowego).

Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT

Tylko drobne upominki świąteczne zaliczysz do kosztów

Natomiast do celów podatkowych wartość pieniężną świadczeń w naturze należy określić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 11 ust. 2 updof). Ustaloną według tych zasad wartość upominków pracodawca powinien doliczyć do pozostałych przychodów ze stosunku pracy osiągniętych przez pracownika w danym miesiącu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »