| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna. Z uprawnień rodzicielskich mogą skorzystać tylko tacy przedsiębiorcy, którzy opłacają składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w obowiązującym ich terminie.

Zasiłek macierzyński

W przypadku zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy nie ma tzw. okresu wyczekiwania. Wystarczające jest terminowe opłacenie tylko jednej składki, aby uzyskać takie świadczenie z ZUS. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem od pierwszego dnia podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego:

- urodziła dziecko,

- przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10. roku życia na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,

- przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.

Przedsiębiorca - ojciec dziecka może dodatkowo ubiegać się o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zasiłek macierzyński wypłacany jest przedsiębiorcy przez ZUS. Ubezpieczona jest zobowiązana do wykorzystania 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego po porodzie, natomiast pozostałą część może przekazać ojcu dziecka (maksymalnie 38 tygodni). W razie śmierci matki czy porzucenia przez nią dziecka prawo do pozostałej części urlopu przechodzi na ojca dziecka, z zastrzeżeniem że ojciec dziecka również opłacał składki na ubezpieczenie chorobowe.

Dodatkowy zasiłek macierzyński

Matka dziecka może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu dodatkowego przez 6-tygodni. Z dodatkowego zasiłku macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka w całości lub w części (co oznacza, że dzieckiem może opiekować się najpierw matka, a później ojciec albo na odwrót). Zasiłek ten może być podzielony na dwie części. Jednak jest jeden warunek - okres pobierania zasiłku musi trwać tydzień albo jego wielokrotność. Pisemny wniosek o dodatkowy zasiłek albo o rezygnację z jego części należy złożyć u płatnika zasiłku (w ZUS) co najmniej z 14-dniowym wyprzedzeniem.

Polecamy tekst: Uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Artykuł opisuje uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców, wskazuje kiedy prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje zasiłek macierzyński, przez jaki okres i w jakiej wysokości. Materiał zawiera szereg praktycznych przykładów, które w przystępny sposób wyjaśniają kwestię podlegania ubezpieczeniom przez właścicieli firm oraz związane z tym prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK