| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy od umowy zlecenia zawartej z pracownicą na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Czy od umowy zlecenia zawartej z pracownicą na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Zatrudniona w naszym przedsiębiorstwie na umowę o pracę pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Zamierzamy zawrzeć z tą pracownicą umowę zlecenia. Czy od wynagrodzenia z tytułu tej umowy należy odprowadzać obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne?

rada

 

Z tytułu umowy zlecenia zawartej z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym pracodawca zobowiązany jest opłacić obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Na ubezpieczenie wypadkowe składkę opłaci w przypadku, gdy zleceniobiorca wykonuje pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest natomiast opłacana na wniosek zleceniobiorcy.

uzasadnienie

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. W tym przypadku innym tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń jest wykonywanie umowy zlecenia. Mimo że osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest nadal pracownikiem spółki, nie ma do niej zastosowania przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, mówiący, iż osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, uważa się dla celów ubezpieczeń społecznych za pracownika. Z tytułu zawartej z pracownicą umowy zlecenia pracodawca zobowiązany więc będzie odprowadzić obowiązkowo składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

l art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 6, art. 12 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. Nr 115, poz. 793

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK