| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy od umowy zlecenia zawartej z pracownicą na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Czy od umowy zlecenia zawartej z pracownicą na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Zatrudniona w naszym przedsiębiorstwie na umowę o pracę pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Zamierzamy zawrzeć z tą pracownicą umowę zlecenia. Czy od wynagrodzenia z tytułu tej umowy należy odprowadzać obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne?

rada

 

Z tytułu umowy zlecenia zawartej z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym pracodawca zobowiązany jest opłacić obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Na ubezpieczenie wypadkowe składkę opłaci w przypadku, gdy zleceniobiorca wykonuje pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest natomiast opłacana na wniosek zleceniobiorcy.

uzasadnienie

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. W tym przypadku innym tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń jest wykonywanie umowy zlecenia. Mimo że osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest nadal pracownikiem spółki, nie ma do niej zastosowania przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, mówiący, iż osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, uważa się dla celów ubezpieczeń społecznych za pracownika. Z tytułu zawartej z pracownicą umowy zlecenia pracodawca zobowiązany więc będzie odprowadzić obowiązkowo składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

l art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 6, art. 12 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. Nr 115, poz. 793

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK