| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, który jest studentem i nie ukończył 26 lat, należy odprowadzić składki na ZUS

Czy od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, który jest studentem i nie ukończył 26 lat, należy odprowadzić składki na ZUS

W naszej spółce zatrudniamy na podstawie umowy o pracę 23-letniego studenta. Od 1 października 2007 r. zamierzamy podpisać z nim również umowę zlecenia. Czy wynagrodzenie, które otrzyma z umowy zlecenia, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne w związku z tym, że jest studentem i nie ukończył 26 lat?

• art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 8 ust. 2a, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• rozporządzenie z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Elżbieta Łapczyńska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Dochód z tytułu wykonywania umowy zlecenia (agencyjnej) u podmiotu, u którego osoba wykonująca umowę jest równocześnie pracownikiem, traktuje się w zakresie ubezpieczeń społecznych jak wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi nie tylko dochód w gotówce i w naturze z tytułu wykonywania pracy w ramach stosunku pracy, ale także dochód z tytułu wykonywania umowy zlecenia (agencyjnej). (Wyrok sądu apelacyjnego z 27 maja 1999 r., III AUa 104/99, OSA 2000/3/13)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK