| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, który jest studentem i nie ukończył 26 lat, należy odprowadzić składki na ZUS

Czy od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, który jest studentem i nie ukończył 26 lat, należy odprowadzić składki na ZUS

W naszej spółce zatrudniamy na podstawie umowy o pracę 23-letniego studenta. Od 1 października 2007 r. zamierzamy podpisać z nim również umowę zlecenia. Czy wynagrodzenie, które otrzyma z umowy zlecenia, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne w związku z tym, że jest studentem i nie ukończył 26 lat?


RADA

Jeżeli zatrudniony na podstawie umowy o pracę student podpisze ze swoim pracodawcą dodatkowo umowę zlecenia, to przychód uzyskany z tej umowy będzie podlegał składkom na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia zawarta z osobą, która jest jednocześnie pracownikiem, nie jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń. Przychody z tej umowy rozlicza się tak samo jak przychody pracowników. Dlatego pracodawca, który zatrudnia na podstawie umowy zlecenia pracownika, od przychodu uzyskiwanego przez tego pracownika z umowy zlecenia jest zobowiązany opłacać składki na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Uczniowie i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, nie podlegają ubezpieczeniom z tytułu wykonywania umowy zlecenia. Jednak nie dotyczy to sytuacji, gdy umowa zlecenia została zawarta między pracodawcą a pracownikiem. W takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń społecznych będzie traktowana jak umowa o pracę i muszą Państwo opłacić od niej należne składki. Składki z umowy zlecenia należy opłacić na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe.

WAŻNE!

Ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku obowiązkowe.

Pracodawca nie zgłasza dodatkowo do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego pracownika, z którym podpisał umowę zlecenia. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne tego pracownika jest suma przychodów z obydwu umów wypłaconych w miesiącu. Składki te rozlicza się w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx (pracownika).

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca, będący równocześnie pracownikiem spółki, we wrześniu otrzymał 2100 zł wynagrodzenia z umowy o pracę i 600 zł z umowy zlecenia. Podstawą wymiaru składek za wrzesień będzie dla tej osoby suma kwot uzyskanych z obydwu umów, czyli 2700 zł. Kwotę tę należy wykazać w imiennym raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

Przychód z umowy zlecenia pracownika - studenta również powinni Państwo wykazać łącznie z przychodem uzyskanym z umowy o pracę w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia, czyli 01 10 xx.

PRZYKŁAD

Pracownik - student podpisał z pracodawcą umowę zlecenia na okres od 15 do 31 sierpnia 2007 r. Wynagrodzenie z tej umowy, w kwocie 350 zł, wypłacono 10 września. Z umowy o pracę osoba ta we wrześniu otrzymała wynagrodzenie w wysokości 2700 zł. Przychód z umowy zlecenia należy wykazać w raporcie za wrzesień łącznie z wynagrodzeniem z umowy o pracę. Podstawa wymiaru składek tego pracownika za wrzesień wyniesie 3050 zł.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »