| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy kwota ubezpieczenia stanowi przychód

Czy kwota ubezpieczenia stanowi przychód

Opłacamy za pracowników składkę na ubezpieczenie na życie w wysokości 15 zł od osoby. Czy obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty ubezpieczenia za miesiąc, w którym podatnik nie pobiera wynagrodzenia (jest chory i pobiera zasiłek chorobowy)?


Kamil Bogusz,

ekspert podatkowy, koordynator zespołu w dziale kadr i płac, FPA Group

Tak

Kwotę ubezpieczenia finansowaną przez pracodawcę należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

W przedstawionej sytuacji, pomimo przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim i pobierania przez niego zasiłku chorobowego, kwotę ubezpieczenia finansowaną przez pracodawcę należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Sposób rozliczenia podatnika ilustruje poniższy przykład.

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 1 do 31 października. Ponieważ w danym roku kalendarzowym przebywał on już na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 33 dni, przysługuje mu zasiłek chorobowy. Pracodawca finansuje komercyjne ubezpieczenie na życie w kwocie 15 zł miesięcznie. Kwota zasiłku chorobowego za październik - 2 tys. zł, kwota składki ubezpieczenia na życie - 15 zł. Pracownik w danym roku kalendarzowym nie przekroczył pierwszego progu podatkowego, a miejscowość wykonywania pracy jest zgodna z miejscem zamieszkania pracownika, złożył dokument PIT-2. Podstawa składki emerytalno-rentowej - 15 zł, podstawa składki chorobowej i wypadkowej - 15 zł, fundusz emerytalny - pracownik: 1,46 zł, fundusz rentowy - pracownik: 0,53 zł, fundusz chorobowy - pracownik: 0,37 zł, suma składek ZUS finansowane przez pracownika: 2,36 zł. Z kolei podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne - 12,64 zł, składka zdrowotna odliczona - 0,98 zł, składka zdrowotna pobrana - 1,14 zł. W związku z tym obliczenie zaliczki na podatek przedstawia się następująco: podstawa opodatkowania - 1904 zł (zasiłek chorobowy + kwota składki ubezpieczenia na życie pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne - koszty uzyskania przychodów 108,50 zł), zaliczka podatku - 313 zł, wynagrodzenie netto - 1683,50 zł.

(ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 10 ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK