| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy kwota ubezpieczenia stanowi przychód

Czy kwota ubezpieczenia stanowi przychód

Opłacamy za pracowników składkę na ubezpieczenie na życie w wysokości 15 zł od osoby. Czy obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty ubezpieczenia za miesiąc, w którym podatnik nie pobiera wynagrodzenia (jest chory i pobiera zasiłek chorobowy)?


Kamil Bogusz,

ekspert podatkowy, koordynator zespołu w dziale kadr i płac, FPA Group

Tak

Kwotę ubezpieczenia finansowaną przez pracodawcę należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

W przedstawionej sytuacji, pomimo przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim i pobierania przez niego zasiłku chorobowego, kwotę ubezpieczenia finansowaną przez pracodawcę należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Sposób rozliczenia podatnika ilustruje poniższy przykład.

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 1 do 31 października. Ponieważ w danym roku kalendarzowym przebywał on już na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 33 dni, przysługuje mu zasiłek chorobowy. Pracodawca finansuje komercyjne ubezpieczenie na życie w kwocie 15 zł miesięcznie. Kwota zasiłku chorobowego za październik - 2 tys. zł, kwota składki ubezpieczenia na życie - 15 zł. Pracownik w danym roku kalendarzowym nie przekroczył pierwszego progu podatkowego, a miejscowość wykonywania pracy jest zgodna z miejscem zamieszkania pracownika, złożył dokument PIT-2. Podstawa składki emerytalno-rentowej - 15 zł, podstawa składki chorobowej i wypadkowej - 15 zł, fundusz emerytalny - pracownik: 1,46 zł, fundusz rentowy - pracownik: 0,53 zł, fundusz chorobowy - pracownik: 0,37 zł, suma składek ZUS finansowane przez pracownika: 2,36 zł. Z kolei podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne - 12,64 zł, składka zdrowotna odliczona - 0,98 zł, składka zdrowotna pobrana - 1,14 zł. W związku z tym obliczenie zaliczki na podatek przedstawia się następująco: podstawa opodatkowania - 1904 zł (zasiłek chorobowy + kwota składki ubezpieczenia na życie pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne - koszty uzyskania przychodów 108,50 zł), zaliczka podatku - 313 zł, wynagrodzenie netto - 1683,50 zł.

(ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 10 ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK