| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Odprowadzanie przez emeryta składek ZUS od umowy zlecenia

Odprowadzanie przez emeryta składek ZUS od umowy zlecenia

Czy jako emerytka muszę odprowadzać wszystkie składki ZUS od umowy zlecenia?

Katarzyna WoŁyńczuk


Tak. Osoba będąca emerytką (niepozostająca w stosunku pracy), zatrudniona na umowę zlecenia zawartą tylko z jednym pracodawcą, podlega ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu. Reguluje to ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w art. 9 ust. 1 pkt 4a i 4b, gdzie pkt 4a mówi, że osoby mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli równocześnie nie pozostają w stosunku pracy. Natomiast pkt 4b stanowi, że osoby takie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, jeżeli umowa zlecenia została zawarta z pracodawcą, z którym jednocześnie osoba pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy osoba wykonuje pracę na rzecz pracodawcy.

Przykład 1

Jednostka budżetowa zawarła z emerytem umowę zlecenia na sprzątanie sali gimnastycznej od 10 do 20 grudnia 2007 r. na kwotę 600 zł brutto. Zakładamy, iż emeryt ten zawarł umowę zlecenia tylko z jednym pracodawcą.

Wynagrodzenie z tytułu tej umowy zostanie obliczone w następujący sposób:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

* Od 1 lipca 2007 r. składkę rentową dla pracownika obniżono o 3 pkt proc. Zamiast 6,5 proc. wynosi ona teraz 3,5 proc. Natomiast od 1 stycznia 2008 r. składka została obniżona o kolejne 4 pkt proc. - po 2 pkt po stronie pracowników i pracodawców.

Przykład 2

Pan Filip Nowak - emeryt (geodeta) - podpisał umowę zlecenia z Urzędem Gminy Wilkowyje na nadzór nad projektami zagospodarowania przestrzennego na okres 2 miesięcy na kwotę 6000 zł. W tym samym okresie emeryt dostał zlecenie od innej jednostki samorządowej na wykonanie projektu geodezyjnego na adaptację terenu pod plac zabaw przy osiedlu Słoneczne Wzgórze na kwotę 2000 zł.

Wynagrodzenie z tytułu tych umów zlecenia zostanie obliczone w następujący sposób:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeżeli dana osoba podpisała dwie umowy zlecenia, to obowiązkowy ZUS należy opłacać od jednej z nich. Składka od drugiej jest już dobrowolna.

Podstawa prawna

• Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK