| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Zawieszenie działalności a obowiązki wobec ZUS

Zawieszenie działalności a obowiązki wobec ZUS

Przedsiębiorca może skorzystać z zawieszenia działalności gospodarczej pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników. Przerwa w prowadzeniu firmy nie może być krótsza niż miesiąc i dłuższa niż 24 miesiące.

Zgłoszenie zawieszenia działalności gospodarczej wykonywanej przez osoby fizyczne (jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej) następuje za pomocą formularza CEIDG-1 oraz załącznika CEIDG-SC. Natomiast przedsiębiorcy figurujący w rejestrze KRS wypełniają i składają w sądzie rejestrowym wniosek KRS-Z62.

Trzeba jednak pamiętać, że do tego wniosku należy dołączyć uchwałę zarządu (wspólników) w sprawie zawieszenia, oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy oraz druk RG-1 składany na potrzeby Urzędu Statystycznego.

Jak skutecznie dokonać zawieszenia działalności gospodarczej?

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej zawieszenie działalności gospodarczej następuje poprzez złożenie wypełnionego formularza CEIDG-1 (wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej) do urzędu gminy. W pkt 14 formularza należy wskazać datę, od kiedy następuje zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej.

Wypełniony druk zostanie przekazany do ZUS, który na podstawie informacji wskazanej w formularzu dokona wyrejestrowania firmy z bazy płatników składek i ubezpieczonych. Tak więc ZUS sporządzi formularze:

- ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek,

- ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych i

- ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli byli zgłoszeni wcześniej do ubezpieczenia zdrowotnego.

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Należy jednak pamiętać, że zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej można dokonać tylko w przypadku, gdy firma nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Zawieszenie działalności gospodarczej przez wspólników spółki cywilnej jest skuteczne wtedy, gdy wniosek w tej sprawie złożą wszyscy wspólnicy spółki.

Spółki figurujące w KRS zawieszają działalność gospodarczą w sądzie rejestrowym poprzez złożenie wypełnionego wniosku KRS-Z62. We wniosku należy wówczas wypełnić część C.

Do wniosku należy dołączyć:

● uchwałę zarządu (wspólników) w sprawie zawieszenia działalności,

● oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników,

● druk RG-1,

● dokument wyrejestrowujący spółkę ZUS ZWPA.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK