| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Najczęstsze błędy w zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3a

Najczęstsze błędy w zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3a

Druk ZUS Z-3a stanowi podstawę przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego oraz świadczeń dla osób niebędących pracownikami. Zawarte w druku informacje mają decydujący wpływ na przyznanie prawa do świadczenia oraz ustalenie jego wysokości.

Artykuł pochodzi z

Formularz ZUS Z-3a ma zastosowanie do ubezpieczonych niebędących pracownikami, z wyjątkiem osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących i duchownych, do których stosuje się formularz ZUS Z-3b.

Zakłady pracy mają obowiązek wypełnić formularz ZUS Z-3a, jeżeli:

● płatnik składek nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym (zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych),

● świadczenia przysługują za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zarówno wtedy, gdy prawo do świadczeń powstało w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i już po jego ustaniu),

● wypłata świadczeń dotyczy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy.

Błąd 1. Zaznaczenie błędnego tytułu do ubezpieczenia

W pkt 1 ZUS Z-3a należy zaznaczyć, z jakiego tytułu ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu i ubezpieczeniu wypadkowemu. Prawidłowe zaznaczenie tytułu ubezpieczenia chorobowego ma wpływ na ustalenie prawa do zasiłku chorobowego po upływie określonego okresu wyczekiwania.

Często pojawiającym się błędem jest zaznaczenie dwóch lub więcej tytułów do ubezpieczenia chorobowego, co powoduje konieczność dodatkowej weryfikacji danych ubezpieczonego pod kątem ustalenia, z którego tytułu ma być ustalane prawo do świadczenia. Należy pamiętać, że dla ubezpieczonych niebędących pracownikami tytuł do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może być tylko jeden – ten, z którego obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

PRZYKŁAD

Osoba wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia od 1 stycznia 2010 r., a także pracę nakładczą od 15 września 2012 r. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu, który powstał najwcześniej, tj. z wykonywania umowy zlecenia. Dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega natomiast z tytułu wykonywania pracy nakładczej. Osoba ta ma prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego tylko z tego tytułu, z którego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, tj. z tytułu wykonywania umowy zlecenia. Zasiłek chorobowy będzie przysługiwał, jeżeli zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli nie zgłosił wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, wówczas nie ma prawa do zasiłku chorobowego, gdyż z tytułu wykonywania pracy nakładczej nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK