| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > ZUS może zakwestionować umowę o dzieło

ZUS może zakwestionować umowę o dzieło

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej przez ZUS kontroli bądź postępowania wyjaśniającego okaże się, że płatnik zawarł umowy o dzieło w celu obejścia prawa (aby uniknąć płacenia składek), ZUS ma prawo takie umowy zakwestionować. Umowy takie są kwalifikowane jako umowy zlecenia lub o świadczenie usług (do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) i należy od nich odprowadzić składki do ZUS.

Polecamy: Rewolucja w umowach zlecenia

ZUS jako organ państwowy został zobowiązany do podejmowania działań w postaci kontroli lub postępowań wyjaśniających w każdej sprawie, w której stwierdzi nieprawidłowości popełnione przez płatnika składek w ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych (art. 68 ustawy systemowej). W przypadku sporu ZUS wydaje decyzję, od której płatnikowi przysługuje odwołanie do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jak odróżnić umowę o dzieło od umowy zlecenia

W prawie polskim występuje zasada swobody umów, zgodnie z którą o charakterze prawnym umowy decydują strony umowy. Oznacza to, że strony, zawierając umowę, mogą jej treść kształtować według swobodnego uznania i zawrzeć taką umowę, jaka im odpowiada. Zasada ta nie ma jednak charakteru bezwzględnego, tzn. dokonując wyboru określonego rodzaju umowy, strony powinny przestrzegać zarówno przepisów Kodeksu cywilnego, jak i innych norm prawnych, w tym także zasad współżycia społecznego.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Charakter prawny umowy określa jej treść oraz warunki i okoliczności towarzyszące jej wykonywaniu. Nazwa umowy nie może przesądzać o jej rodzaju. Zamiar zawarcia umowy o dzieło, a także jej świadome podpisanie nie mogą zmienić charakteru zatrudnienia zainicjowanego taką umową, jeśli wykazuje ono w przeważającym stopniu cechy innego stosunku prawnego. Zatem ważne jest zrozumienie, czym różnią się między sobą umowy o dzieło i umowy zlecenia albo umowy o świadczenie usług. Poniżej przedstawiamy definicje poszczególnych umów.

Rodzaje umów cywilnoprawnych

Rodzaj umowy

Definicja

Umowa o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia

art. 627 Kodeksu cywilnego

Umowa zlecenia

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie

art. 734 § 1 k.c.

Umowa o świadczenie usług

Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). Dotyczą świadczenia czynności faktycznych, a nie prawnych

Płatnik, zawierając umowę cywilnoprawną, powinien sprawdzić wszystkie elementy umowy świadczące o jej charakterze. Od prawidłowego ustalenia rodzaju umowy zależy bowiem, czy podlega ona oskładkowaniu, czy nie. Płatnik może również sprawdzić w ten sposób zawarte wcześniej umowy o dzieło. Jeśli okaże się, że zamiast dzieła powinna być jednak zawarta umowa zlecenia, to płatnik we własnym zakresie powinien złożyć stosowną dokumentację do ZUS oraz opłacić należne składki wraz z odsetkami.

Andrzej Okułowicz

Polecamy: ZUS ma prawo kwestionować umowy o dzieło u płatników składek

Artykuł wskazuje rodzaje umów cywilnoprawnych oraz różnice pomiędzy tymi umowami. Omawia kwestię obowiązku ubezpieczeń przy umowach cywilnoprawnych oraz postępowania płatnika w przypadku zakwestionowania tych umów. Materiał zawiera szereg przykładów oraz wzory wypełnionych formularzy ZUS.

Czytaj także:

„Jakie skutki dla płatnika ma zakwestionowanie przez ZUS umowy o dzieło”

„Umowa o dzieło i zlecenia w praktyce” >>

„Jakie są korzyści dla przedsiębiorców z zawierania umów zlecenia i o dzieło” >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK