| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Zaświadczenie dla ZUS o przychodzie emeryta lub rencisty za 2014 r. - wzór

Zaświadczenie dla ZUS o przychodzie emeryta lub rencisty za 2014 r. - wzór

Do 2 marca 2015 r. pracodawcy muszą wysłać do ZUS zaświadczenie o uzyskanym w 2014 r. przychodzie emeryta i rencisty. Na podstawie tego dokumentu ZUS rozliczy przychód świadczeniobiorcy. Omawiamy wzór tego zaświadczenia oraz dwa warianty rozliczenia przychodu emeryta lub rencisty, jakiego dokonuje ZUS po otrzymaniu zaświadczenia.

Artykuł pochodzi z

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Emeryt i rencista muszą niezwłocznie powiadomić ZUS o podjęciu działalności zarobkowej wpływającej na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia. Niezależnie od tego, po zakończeniu roku kalendarzowego, w terminie do końca lutego następnego roku, muszą poinformować ZUS o kwocie przychodu osiągniętego w całym minionym roku. W tym celu powinni złożyć:

● zaświadczenie płatnika składek, jeśli są u niego zatrudnieni, lub

● własne oświadczenie – w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za siebie (np. prowadzący działalność gospodarczą).

Obowiązek poinformowania ZUS o przychodzie (zarówno w trakcie roku, jak i po jego zakończeniu) ciąży odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę – na właściwej komórce kadrowej. Płatnik składek, niezależnie od faktu wydania odpowiedniego zaświadczenia, np. na prośbę emeryta, musi wysłać zaświadczenie o przychodzie emeryta i rencisty do ZUS.

W 2015 r. ostatni dzień lutego przypada w sobotę, dlatego termin na powiadomienie ZUS o ubiegłorocznych przychodach mija w poniedziałek 2 marca 2015 r.

Zaświadczenie płatnika składek

Zakład pracy powinien w zaświadczeniu o przychodzie uwzględnić przede wszystkim te składniki, które stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku pracowników, a także osób wykonujących pracę nakładczą, jest to przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, np.:

● wynagrodzenia zasadnicze,

● wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,

● różnego rodzaju dodatki,

● nagrody,

● ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

W zaświadczeniu należy też uwzględnić ewentualny przychód z tytułu umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło zawartej z własnym pracownikiem.

W wystawianym zaświadczeniu płatnik składek powinien również uwzględnić niektóre składniki, od których nie należy odprowadzać składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale które wpływają na zawieszenie emerytury lub renty. Chodzi o kwoty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, a także kwoty:

● zasiłku chorobowego,

● zasiłku macierzyńskiego

● zasiłku opiekuńczego,

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK