| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Składki ZUS od umowy o dzieło i umowy licencyjnej

Składki ZUS od umowy o dzieło i umowy licencyjnej

Czy przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu zawartej umowy o dzieło i umowy licencyjnej? Odpowiedzi udzielił 19 lutego 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku.

Polecamy: Rewolucja w umowach zlecenia

Pytanie to może nurtować przedsiębiorców podczas interpretacji trzech przepisów prawnych, a mianowicie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807 ze zmianami) oraz art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 Nr 137 poz. 887 ze zmianami). O popularności problemu świadczy wydana przez Oddział w Gdańsku ZUS decyzja z 19 lutego 2015 r. (nr DI/100000/43/1517/2014) wydana na podstawie wniosku  o interpretację w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Na podstawie przedstawionego przez wnioskodawcę problemu Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne spoczywa na płatniku składek i dotyczy osób, które podlegają tym ubezpieczeniom z uwagi na posiadania odpowiedniego tytułu do tych ubezpieczeń.

Katalog takich osób określa art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z przepisu tego wynika m. in. iż obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze RP są m. in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenie albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

100 pytań o samochód w firmie + CD

Wśród  tytułów wymienionych w tym przepisie brak jest umowy o dzieło oraz umów licencyjnych, które polegają na upoważnieniu przez twórcę innych osób do korzystania z utworów, w rozumieniu prawa autorskiego, na ściśle określonych w umowie polach eksploatacji.

Zatem umowy te nie stanowią tytułu do ubezpieczeń społecznych i osoby, które zawarły tego typu umowy z przedsiębiorcą nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, o ile nie pozostają z przedsiębiorcą w stosunku pracy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Marlena Widawska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK