| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jaką karę może wymierzyć ZUS za niesprawdzenie do końca kwietnia br. dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.

Jaką karę może wymierzyć ZUS za niesprawdzenie do końca kwietnia br. dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.

Od kilku lat prowadzę biuro rachunkowe. W zakres obsługi klientów wchodzi m.in. sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Wiem, że do 30 kwietnia br. płatnicy składek muszą sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w raportach rozliczeniowych za 2007 r. Na podstawie umów zawartych z klientami z obowiązku tego musi się wywiązać prowadzone przeze mnie biuro rachunkowe. Czy powinienem w jakiś sposób udokumentować sprawdzenie raportów? Jakie konsekwencje mogą wynikać z niewykonania tego obowiązku i czy do ewentualnej odpowiedzialności zostanie pociągnięte biuro rachunkowe czy płatnicy składek?

Sąd grodzki nie może nałożyć kary grzywny na płatnika składek lub osobę działającą w jego imieniu, jeśli nie uzna ich działania za wykroczenie, tzn. jeżeli nie będzie mógł przypisać im winy. Nieświadomość tego, że czyn jest zagrożony karą, nie wyłącza odpowiedzialności za wykroczenie, chyba że była to nieświadomość usprawiedliwiona.

Odpowiedzialność wobec ZUS za ewentualne zadłużenie z tytułu składek ponosi zawsze płatnik składek, nawet jeżeli jest ono wynikiem działania lub zaniechania biura rachunkowego, z którego usług korzysta płatnik. W sytuacji opisanej w pytaniu odpowiedzialność za błędy w dokumentacji poniosą firmy, które rozlicza Pana biuro rachunkowe. Płatnicy składek (firmy rozliczane przez biuro) mogą dochodzić na drodze cywilnej roszczeń odszkodowawczych z tytułu szkód wyrządzonych przez podmiot rozliczający w ich imieniu składki (np. konieczność zapłacenia przez płatnika odsetek za zwłokę). Z reguły są to roszczenia z tytułu szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy cywilnoprawnej, na mocy której taki podmiot zobowiązał się - za wynagrodzeniem - do rozliczania składek w imieniu płatnika składek.

• art. 41 ust. 7, art. 47 ust. 3b, art. 98 ust. 1 pkt 6a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 791

• art. 1 § 2, art. 7 § 1 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń - Dz.U. z 2007 r. Nr 109, poz. 756; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 558

Piotr Kostrzewa

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »