| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Małe firmy 2015 - ponad 2 mln płatników składek zdrowotnych, ponad 3,1 mln ubezpieczonych

Małe firmy 2015 - ponad 2 mln płatników składek zdrowotnych, ponad 3,1 mln ubezpieczonych

Na koniec I kwartału 2015 r. było w Polsce 2 023 126 osób fizycznych, opłacających składkę zdrowotną – wynika z danych ZUS. To oznacza, że tyle było aktywnych biznesów, prowadzonych przez osoby fizyczne. W tych firmach – według szacunków Tax Care – mogło pracować ponad 3,1 mln osób.

Dodatkowo trzeba także zaznaczyć, że wśród płatników mogą być i osoby, nieprowadzące działalności gospodarczej jako takiej, a wiec twórcy, artyści, osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, a także wspólnicy spółek komandytowych, jawnych, partnerskich i jednoosobowych spółek z o.o. , a także tacy, którzy opłacają składkę zdrowotną za nianię, z którą podpisali umowę aktywizującą (choć takich jest stosunkowo niewielu, bo ta forma zatrudniania niani jest mało popularna). Jednak wymienione wyżej osoby, które nie prowadzą działalność, stanowią zdecydowaną mniejszość płatników składki zdrowotnej, którą można oszacować na owe 100 tys. osób, których „brakuje” w danych o poszczególnych grupach płacących składki za siebie i za innych, a którzy nie zostali ujęcie w szacunkach dotyczących liczby zatrudnionych.

Biorąc zaś pod uwagę dane o liczbie zarejestrowanych jednoosobowych działalności (2 971 290 na koniec czerwca br.) czy informacje o liczbie opłacających podatek od działalności gospodarczej (ok. 2,36 mln w 2013 r.), można uznać dane ZUS za zbliżone do rzeczywistej liczby działających mikrofirm, zaś dane o liczbie ubezpieczonych – za informację o tym, ile osób pracuje w najmniejszych przedsiębiorstwach.

Marek Siudaj, Tax Care

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK