| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Wypłata emerytury przy zarobkach w kilku różnych państwach. Cz. I – zasady ogólne.

Wypłata emerytury przy zarobkach w kilku różnych państwach. Cz. I – zasady ogólne.

Otwarcie dla Polaków zagranicznych rynków pracy, wynikające w dużej mierze z członkostwa w strukturach Unii Europejskiej, doprowadziło do sytuacji, w której wielu Polaków prowadzi życie zawodowe w dwóch lub więcej krajach Wspólnoty. Może jednak zdarzyć się tak, że pracując w kilku państwach (równocześnie lub kolejno), w żadnym z nich nie przepracujemy okresu niezbędnego do uzyskania tam prawa do świadczeń emerytalnych. Co wtedy? Czy zostaniemy pozbawieni możliwości pobierania emerytury?

W myśl przepisów zasady koordynacji dotyczących wypłaty świadczeń emerytalnych, okresy pracy w różnych krajach sumują się. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy pobierać emeryturę w Polsce ale nie przepracowaliśmy wymaganej ilości lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może doliczyć nam lata przepracowane za granicą. I odwrotnie; jeżeli chcemy aby emeryturę wypłacał nam inny kraj, w którym także nie mamy odpowiedniego stażu pracy, tamtejszy odpowiednik ZUS-u uwzględni czas pracy w Polsce. Należy pamiętać o jednej ważnej sprawie – mianowicie sam fakt, że pracowaliśmy w kilku państwach nie oznacza, że otrzymamy kilka emerytur (chyba że w każdym z krajów przepracowaliśmy czas niezbędny do uzyskania tego świadczenia, co jest raczej trudne). Otrzymamy jedną, składającą się z części wyliczonych przez poszczególne państwa, w których pracowaliśmy, na podstawie tamtejszych przepisów z uwzględnieniem spędzonego tam czasu pracy.

Oddział ZUS dla osób ubiegających się o emeryturę bądź rentę, które pracowały w Wielkiej Brytanii

Świadczenia emerytalne do których uzyskamy prawo przyznawane będą niezależnie od zmiany miejsca zamieszkania, w tej samej wysokości.

Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK