| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Wypłata emerytury przy zarobkach w kilku różnych państwach. Cz. I – zasady ogólne.

Wypłata emerytury przy zarobkach w kilku różnych państwach. Cz. I – zasady ogólne.

Otwarcie dla Polaków zagranicznych rynków pracy, wynikające w dużej mierze z członkostwa w strukturach Unii Europejskiej, doprowadziło do sytuacji, w której wielu Polaków prowadzi życie zawodowe w dwóch lub więcej krajach Wspólnoty. Może jednak zdarzyć się tak, że pracując w kilku państwach (równocześnie lub kolejno), w żadnym z nich nie przepracujemy okresu niezbędnego do uzyskania tam prawa do świadczeń emerytalnych. Co wtedy? Czy zostaniemy pozbawieni możliwości pobierania emerytury?

W myśl przepisów zasady koordynacji dotyczących wypłaty świadczeń emerytalnych, okresy pracy w różnych krajach sumują się. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy pobierać emeryturę w Polsce ale nie przepracowaliśmy wymaganej ilości lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może doliczyć nam lata przepracowane za granicą. I odwrotnie; jeżeli chcemy aby emeryturę wypłacał nam inny kraj, w którym także nie mamy odpowiedniego stażu pracy, tamtejszy odpowiednik ZUS-u uwzględni czas pracy w Polsce. Należy pamiętać o jednej ważnej sprawie – mianowicie sam fakt, że pracowaliśmy w kilku państwach nie oznacza, że otrzymamy kilka emerytur (chyba że w każdym z krajów przepracowaliśmy czas niezbędny do uzyskania tego świadczenia, co jest raczej trudne). Otrzymamy jedną, składającą się z części wyliczonych przez poszczególne państwa, w których pracowaliśmy, na podstawie tamtejszych przepisów z uwzględnieniem spędzonego tam czasu pracy.

Oddział ZUS dla osób ubiegających się o emeryturę bądź rentę, które pracowały w Wielkiej Brytanii

Świadczenia emerytalne do których uzyskamy prawo przyznawane będą niezależnie od zmiany miejsca zamieszkania, w tej samej wysokości.

Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK