| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Wypłata emerytury przy zarobkach w kilku różnych Państwach. Cz. II – wypłata emerytur osobom pracującym w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Wypłata emerytury przy zarobkach w kilku różnych Państwach. Cz. II – wypłata emerytur osobom pracującym w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Ponieważ zarówno Polska jak i Wielka Brytania należą do Unii Europejskiej, podlegają przepisom koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego; oznacza to, że pracując w obu tych krajach otrzymamy emeryturę składającą się z dwóch części, których wysokość jest obliczana na podstawie przepisów podatkowych obu państw, odpowiednio do czasu pracy. W Polsce instytucja odpowiedzialną za wypłatę emerytur jest ZUS, natomiast W Wielkiej Brytanii Department for Work and Pensions.

A co w sytuacji, w której nie przepracowano wymaganej ilości lat kwalifikujących? Jeżeli mamy co najmniej 25% lat kwalifikujących, możemy uzyskać state pension w wysokości min. 20,05 funtów na tydzień. Dlaczego minimum? Ponieważ jeżeli mamy więcej lat kwalifikujących niż 25% (powiedzmy 40%), wysokość całkowitej emerytury będzie obniżana o 2,5 % za każdy brakujący rok. Krótko mówiąc, im dłuższy staż pracy, tym wyższe świadczenie.

Jeżeli obiektywne okoliczności (konieczność opieki nad dzieckiem lub osobą chorą/niepełnosprawną) uniemożliwiały pracę, ilość lat kwalifikujących będzie zmniejszona o czas, w którym trwały owe okoliczności. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki funkcjonowaniu programu rządowego o nazwie Home Responsibilities Protection

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Brytyjskie prawo przewiduje także inne formy zabezpieczenia socjalnego. Są to:

  • Guarantee Credit: działa, jeżeli osoba po przekroczeniu 60 roku życia nie osiąga dochodu 109,45 funta tygodniowo. Guarantee Credit pokrywa wtedy różnicę. Kiedy osoba taka pozostaje w związku, a łączne dochody są niższe niż 165,07 funta na tydzień, Guarantee Credit również pokryje istniejąca różnicę.
  • Saving Credits: skierowany do osób, które ukończyły 65 lat. Wynosi 16,44 funtów na tydzień dla osób samotnych i 21,51 dla osób pozostających w związku. (Guarantee Credit i Saving Credit tworzą razem tzw. Pension Credit.
  • Winter Fuel Payment: jego adresatem są osoby o niskich dochodach. Winter Fuel Payment pomaga pokryć koszta ogrzewania domostwa podczas zimy. Jego wysokosć, zależna od dochodu swiadczeniobiorcy, waha się pomiędzy 100 a 300 funtów. Winter Fuel Payment jest wypłacany jednorazowo.
  • Zasiłki Cold Weather Payment i Warm Front Scheme. Podobnie jak Winter Fuel Payment pomaga w ogrzewaniu mieszkania.
  • 50% zniżki na bilety autobusowa dla osób, które ukończyły 60 lat
  • Brak obowiązku opłacania licencji telewizyjnej po ukończeniu 75 roku zycia.

Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK