| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jak rozliczyć składki za osobę, którą firma zatrudnia równocześnie na dwie umowy zlecenia

Jak rozliczyć składki za osobę, którą firma zatrudnia równocześnie na dwie umowy zlecenia

Z osobą, którą zatrudniamy od sierpnia 2007 r. na podstawie umowy zlecenia, w lutym br. zawarliśmy jeszcze jedną umowę zlecenia na dodatkowe zadania. Obie umowy są wykonywane w siedzibie firmy.

Z pierwszej umowy zgłosiliśmy zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (miesięczne wynagrodzenie w kwocie 1200 zł). Z drugiej umowy zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych i został zgłoszony do obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego (umowa za wynagrodzenie w wysokości 1000 zł). W marcu br. zleceniobiorca chorował i wypłaciliśmy mu zasiłek chorobowy tylko z umowy zawartej wcześniej, bo tylko z tej umowy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jak mamy rozliczyć składki za marzec br.? Czy z drugiej umowy należy złożyć raport ZUS RSA za marzec?

RADA

W przedstawionej sytuacji należy rozliczyć składki z obydwu umów w jednym raporcie rozliczeniowym ZUS RCA. Ponadto należy złożyć jeden raport ZUS RSA, wykazując w nim okres choroby zleceniobiorcy i kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego.

UZASADNIENIE

Osoby wykonujące pracę na podstawie kilku umów zlecenia albo innych umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, są obejmowane obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z tytułu tej umowy, która została zawarta najwcześniej. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, zostać objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych umów - wszystkich lub wybranych. Mogą także zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń na umowę, która została zawarta później.

Zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego (które jest dla niego dobrowolne) tylko z tej umowy, z której podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Dlatego tylko z tytułu tej umowy może nabyć prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego (po spełnieniu warunków dotyczących m.in. okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku).

Jeśli jedna osoba pracuje w jednej firmie na podstawie dwóch umów zlecenia równocześnie i z jednej umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a z drugiej podlega tym ubezpieczeniom dobrowolnie, zleceniodawca powinien rozliczać składki należne na jej ubezpieczenia w jednym raporcie miesięcznym ZUS RCA, pod warunkiem że zleceniobiorca został zgłoszony do ubezpieczeń z obydwu umów z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

Powinni Państwo rozliczać składki na ubezpieczenia zleceniobiorcy w jednym raporcie ZUS RCA, ponieważ z obydwu umów został zgłoszony do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx („osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług i praca jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy”).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK