| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od miesiąca prowadzę zakład stolarski na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, z której podatek rozliczam na zasadach ogólnych. Składki na ubezpieczenia społeczne będę opłacał od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy jako osoba rozpoczynająca działalność składkę na ubezpieczenie zdrowotne również mogę płacić od niższej podstawy? Czy w ogóle muszę płacić tę składkę, skoro ZUS pobiera już składkę zdrowotną z mojej renty inwalidzkiej (mam prawo do renty w wysokości 890 zł), a przychody z działalności na pewno na początku będą niskie?


RADA

Z tytułu prowadzenia działalności podlega Pan obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, mimo że ZUS pobiera składkę na to ubezpieczenie z Pana renty. Najniższa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest jednakowa dla wszystkich osób prowadzących działalność; nie ma korzystniejszych zasad dla osób rozpoczynających działalność. Może Pan jednak skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne od prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli spełni Pan warunki opisane w uzasadnieniu.

9,90 złZUS czy OFE? Poradnik w PDF

UZASADNIENIE

Osoba, która osiąga przychody z kilku źródeł stanowiących tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, ma obowiązek opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne z każdego z tych tytułów. Tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego jest zarówno pobieranie renty, jak i prowadzenie pozarolniczej działalności. Dlatego ma Pan obowiązek płacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności, mimo że ZUS pobiera składkę na to ubezpieczenie z wypłacanej Panu renty.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Oznacza to, że przedsiębiorca musi ją zapłacić w pełnej wysokości za każdy miesiąc, w którym podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu przez co najmniej jeden dzień. Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność jest zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale, włącznie z wypłatami z zysku. Od tej podstawy muszą liczyć składkę zdrowotną również te osoby, które mają prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne liczonych od preferencyjnej podstawy wymiaru (30% minimalnego wynagrodzenia) za pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale jeśli mają prawo do emerytury bądź renty, mogą po spełnieniu określonych niżej warunków nie płacić składki na to ubezpieczenie.

Emeryt/rencista nie musi opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne od działalności gospodarczej, jeśli przyznane mu świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2008 r. 1126 zł) i dodatkowo:

• przychód z działalności nie przekroczył w danym miesiącu 50% najniższej emerytury (1/2 z 636,29 zł, tj. 318,15 zł) lub

• opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Monitor Księgowego225,00 zł
avatar

2009-06-05 18:58 Zgłoś

Czy potrzeby mundurowych są inne jak (brzuchy)jak mundurowych.CO NA TO KONSTYTUCJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

avatar

2009-01-01 10:44 Zgłoś

I dobrze nich pracuje. Renciści to osoby, które muszą same sobie stworzyć warunki pracy w związku ze swoją częściową niezdolnością do pracy. Może wolałbyś być rencistą? Stracić ojaca, matkę (jeśli się uczysz), albo inny wybór - stracić rękę, albo nogę, albo zapaść na poważna chorobę... Wtedy też "będziesz miał taniej". Nie jestem rencista, ale wkurza mnie takie gadanie... Płacenie tak wysokich składek jest bez sensu, ale nie docinaj tym, którzy mogą płacić mniej!

avatar

2008-07-16 18:18 Zgłoś

pracujący rencista, to dobre, sam sobie płaci i narzeka i dziwi się, że składki są takie wysokie i bardzo dobrze.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem Infor.pl »