| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe, w których niesłusznie nie naliczono składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe, w których niesłusznie nie naliczono składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Sprawdzamy prawidłowość dokumentów, jakie złożyliśmy w ZUS za ubiegły rok. Okazało się, że za jednego pracownika nie opłaciliśmy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od części wynagrodzenia należnego za wrzesień 2007 r., mimo że roczna podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia została przekroczona dopiero w październiku ub.r. Pracownica działu płac przyjęła przez pomyłkę roczną kwotę ograniczenia obowiązującą w 2006 r., a nie w 2007 r. (73 560 zł zamiast 78 480 zł). Jak skorygować taki błąd?


RADA

Powinni Państwo sporządzić korektę dokumentów rozliczeniowych za wrzesień i październik 2007 r. w terminie 7 dni od dnia ustalenia pomyłki. Z powstałej nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz niedopłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne należy się odpowiednio rozliczyć z pracownikiem. Zaległe składki powinni Państwo uregulować z odsetkami za zwłokę należnymi od dnia następującego po upływie terminu płatności składek do dnia zapłaty włącznie.

UZASADNIENIE

Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do końca kwietnia każdego roku poprawność dokumentów rozliczeniowych sporządzonych za ubiegły rok kalendarzowy. Jeśli znajdą błąd w tych dokumentach, ich korektę muszą złożyć w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia nieprawidłowości.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika za wrzesień 2007 r. opłacili Państwo od zaniżonej podstawy wymiaru, natomiast za październik 2007 r. w ogóle nie opłacili Państwo tych składek. Jednocześnie naliczali Państwo składkę na ubezpieczenie zdrowotne od zawyżonej podstawy wymiaru, ponieważ ustalając jej wysokość pomniejszyli Państwo podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne o zbyt niską kwotę składek na ubezpieczenia społeczne.

Za wrzesień i październik 2007 r. należy zatem złożyć komplet dokumentów rozliczeniowych korygujących składający się z:

• raportu ZUS RCA, w którym należy prawidłowo rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne (w tym emerytalne i rentowe) oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne,

• deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, w której należy rozliczyć składki za wszystkie osoby ubezpieczone we wrześniu i październiku 2007 r.

Po ponownym rozliczeniu powinni Państwo ustalić kwotę:

• niedopłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,

• nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Z wynagrodzenia pracownika należy pobrać część składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które są przez pracownika finansowane. Nadpłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne należy zwrócić pracownikowi.

PRZYKŁAD

Za wrzesień 2007 r. zakład pracy naliczył składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe Katarzyny J. od podstawy wymiaru równej 2300 zł, natomiast składki na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe od kwoty 4200 zł:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Okazało się, że wynagrodzenie pracownicy przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dopiero w październiku 2007 r. Firma sporządziła korektę raportu za wrzesień ub.r., ponieważ składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe Katarzyny J. powinny zostać naliczone również od podstawy wymiaru 4200 zł:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK