REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek ZUS

Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek ZUS
Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek ZUS
DGP

REKLAMA

REKLAMA

W szczególnych przypadkach ZUS może zgodzić się na uregulowanie przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w dłuższym okresie niż wynika to z przepisów. Przedsiębiorca może złożyć wniosek do ZUS o odroczenie płatności składek m.in. z powodu problemów z bieżącą płynnością finansową.

Porozumienie z ZUS ogranicza koszty opóźnienia płatności składki

W przypadku porozumienia się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych co do późniejszego terminu zapłaty składek, nie będą podejmowane działania egzekucyjne do tych należności, co do których termin został odroczony.

Autopromocja

Dodatkowo ZUS nie pobierze od odroczonych należności odsetek za zwłokę. W zamian za odsetki pobrana będzie opłata prolongacyjna, w wysokości 50 % stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu podpisania umowy z ZUS dotyczącej zasad odroczenia należności.

Każdy płatnik składek, który ma chwilowe problemy płatnicze, uniemożliwiające zapłacenie składek w ustawowym terminie może wnioskować o odroczeni terminu ich zapłaty.

Kiedy należy skorygować błędy w dokumentacji wykryte w czasie kontroli ZUS

Od 1 grudnia 2015 r. przedsiębiorca może wnioskować o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności, zarówno składek finansowanych z własnych środków, jak i przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek. Wcześniej nie było możliwości odroczenia terminu płatności składek pobieranych z wynagrodzeń pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak złożyć wniosek

Wniosek przedsiębiorcy o odroczenie terminu płatności składek powinien być bardzo dobrze umotywowany. Należy pamiętać, że skorzystanie z rozwiązania odroczenia płatności składek jest dla ZUS rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym.

We wniosku należy wskazać dokładne okoliczności, z powodu których nie jesteśmy w stanie uregulować należności w terminie. Powinniśmy dołączyć również informację o zobowiązaniach wobec innych wierzycieli, np. urzędów skarbowych czy banków. Dodatkowo we wniosku powinniśmy wskazać nasze możliwości płatnicze oraz proponowane warunki spłaty. Ważną informacją dla ZUS będzie kwota naszych dochodów w rodzinie, liczba członków rodziny czy też informacja o posiadanych nieruchomościach i wartościowych elementach majątku ruchomego, które będą mogły stanowić zabezpieczenie należności.

Zatrudnienie emeryta lub rencisty w 2016 r. - obowiązki wobec ZUS

Zakres dokumentów, jakie powinniśmy dołączyć do wniosku, zależy od rodzaju prowadzonej przez nas działalności oraz formy jej opodatkowania. Wymagane są różnego rodzaju dokumenty PIT czy też wyciąg z księgi przychodów i rozchodów. Aktualny wykaz dokumentów niezbędnych do załączenia przy konkretnej działalności gospodarczej znajdziemy na stronach ZUS.

Odroczenie składek może dotyczyć jedynie należności bieżących lub przyszłych, których ustawowy termin płatności jeszcze nie upłynął. Dlatego wniosek o odroczenie należy złożyć najpóźniej przed upływem terminu płatności składek.


Wniosek o odroczenie składek możesz złożyć on-line

W dochowaniu terminu złożenia wniosku może pomóc nam internetowa platforma ZUS PUE dostępna pod adresem pue.zus.pl. Za jej pośrednictwem możemy składać różne wnioski do ZUS, między innymi właśnie wniosek o odroczenie terminu płatności kładek (symbol ZUS ZUS-EOP-02).

Aby wysyłać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i otrzymywać elektroniczne odpowiedzi, przedsiębiorca musi posiadać profil PUE oraz podpis elektroniczny potwierdzony płatnym certyfikatem kwalifikowanym albo profil zaufany na Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Zarejestrowanie się na platformie będzie od nas wymagało jednej wizyty w urzędzie celem potwierdzenia tożsamości. Po rejestracji otrzymujemy dostęp do naszego profilu, gdzie znajdziemy informacje o składkach, tytułach do ubezpieczeń, przeliczymy naszą przyszłą emeryturę czy też sprawdzimy dane swoich pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń. PUE to również możliwość złożenia lub odbioru dokumentów, takich jak zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. Dodatkowo przy pomocy aplikacji ePłatnik przedsiębiorcy rozliczą składki za siebie i pracowników oraz wyślą niezbędne deklaracje rozliczeniowe, dokonają zgłoszeń i wyrejestrowań ubezpieczonych.

Do czego służy elektroniczny profil w ZUS

ZUS zapewnia, że każdy wniosek o odroczenie terminu płatności składek rozpatrywany jest w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia skompletowania pełnej dokumentacji, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia wpływu wniosku.

Odroczenie terminu płatności składek tylko na podstawie umowy z ZUS

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o odroczenie, płatnik składek otrzyma informację o konieczności podpisania umowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, określającej zasady i warunki odroczenia płatności składek.

Warunkiem bezwzględnym do podpisania umowy o odroczenie terminu płatności składek jest nieposiadanie zaległości w opłacaniu składek bieżących, powstałych po dniu złożenia wniosku.

Niestety umowy nie możemy podpisać on-line. Będzie ona podpisywana w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. Ewentualnie może zostać wysyłana w dwóch egzemplarzach do płatnika na wskazany przez niego adres. Następnie należy ją niezwłocznie podpisać i odesłać obydwa egzemplarze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który po jej podpisaniu odeśle ponownie jeden egzemplarz do nas.

Marta Felczak, Idea Bank/Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA