| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy firma będzie musiała kupić bezpieczny podpis elektroniczny, jeśli zleca sporządzanie i wysyłanie dokumentów ubezpieczeniowych biuru rachunkowemu

Czy firma będzie musiała kupić bezpieczny podpis elektroniczny, jeśli zleca sporządzanie i wysyłanie dokumentów ubezpieczeniowych biuru rachunkowemu

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Zatrudniam 6 pracowników. Dokumenty ubezpieczeniowe sporządza za mnie i za pracowników biuro rachunkowe, które również przekazuje te dokumenty do ZUS. Podobno od 21 lipca br. płatnicy składek, którzy mają obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, będą musieli podpisywać te dokumenty podpisem elektronicznym? Czy będę musiał zaopatrzyć się w taki podpis, mimo że korzystam z usług biura rachunkowego?


RADA

Nie będzie Pan musiał posiadać bezpiecznego podpisu elektronicznego. Taki podpis będzie musiał posiadać pracownik biura rachunkowego, który na podstawie zawartej z Panem umowy o świadczenie usług będzie sporządzał i przekazywał w Pana imieniu dokumenty ubezpieczeniowe.

UZASADNIENIE

Płatnicy składek, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób, mają obowiązek przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych przez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego. Obecnie dokumenty te są opatrywane podpisem elektronicznym składanym za pomocą niekwalifikowanego certyfikatu, który wydaje ZUS. Taki podpis nie jest traktowany na równi z podpisem własnoręcznym.

Od 21 lipca 2008 r. dokumenty elektroniczne będą musiały być opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym. Jest on weryfikowany z wykorzystaniem ważnego kwalifikowanego certyfikatu w myśl ustawy o podpisie elektronicznym. Złożenie bezpiecznego podpisu elektronicznego jest zrównane w skutkach prawnych ze złożeniem podpisu własnoręcznego.

WAŻNE!

Bezpieczny podpis elektroniczny jest wydawany dla określonej osoby, a nie dla płatnika.

Jeżeli płatnik składek, który ma obowiązek przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej, przekaże po 20 lipca br. dokumenty nieopatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, to ZUS ich nie przyjmie. Będzie to równoznaczne z nieprzekazaniem tych dokumentów.

Bezpiecznego podpisu elektronicznego nie będą musieli mieć płatnicy składek, którzy upoważnili do przekazywania w swoim imieniu dokumentów ubezpieczeniowych osobę fizyczną lub osobę prawną. W takim przypadku dokumenty ubezpieczeniowe będą musiały być opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym osoby fizycznej, której płatnik składek udzielił upoważnienia, albo osoby fizycznej umocowanej do reprezentowania osoby prawnej, która na podstawie upoważnienia będzie przekazywać dokumenty do ZUS w imieniu płatnika składek.

KORZYŚCI (+)

Płatnik składek, który upoważnił do sporządzania i przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS podmiot świadczący takie usługi, nie musi posiadać bezpiecznego podpisu elektronicznego.

• art. 47 ust. 1, 2a i 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 791

• § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 3 lipca 2001 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych - Dz.U. Nr 73, poz. 774; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 217, poz. 2137

Piotr Kostrzewa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »