| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy od umowy zlecenia zawsze trzeba płacić składki

Czy od umowy zlecenia zawsze trzeba płacić składki

Jestem zatrudniony w szpitalu na podstawie umowy o pracę, a dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą. Aktualnie dostałem propozycję od pracodawcy zawarcia umowy zlecenia, którą mam zawrzeć jako prowadzący działalność. Przedmiotem umowy zlecenia będzie wykonywanie innych czynności niż określone w umowie o pracę. Czy w przedstawionej sytuacji od wynagrodzenia z umowy zlecenia będą potrącane składki na ubezpieczenia społeczne?


ODPOWIEDŹ

Jeżeli pracodawca z własnym pracownikiem zawrze umowę zlecenia, która będzie wykonywana w ramach prowadzonej działalności (przychód z tej umowy z podatkowego punktu widzenia będzie traktowany jak przychód z działalności), to od umowy tej nie powinny być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Za pracownika w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uważa się oprócz osoby wykonującej pracę na podstawie stosunku pracy także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Zatem za osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, która z własnym pracodawcą zawiera umowę zlecenia, składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne są naliczane od zsumowanego przychodu, jaki ta osoba osiąga, zarówno z umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.

Powyższa zasada nie ma jednak zastosowania do osoby, która wykonuje umowę cywilnoprawną w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Uzyskiwany z umowy zlecenia przychód jest wówczas przychodem osiąganym w związku z prowadzoną działalnością. Od wypłacanych należności zleceniodawca nie potrąca wówczas zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdyż jest to przychód z prowadzonej działalności.

Jeżeli więc pracodawca z własnym pracownikiem zawiera umowę zlecenia i przedmiot tej umowy pokrywa się z przedmiotem prowadzonej działalności oraz z podatkowego punku widzenia, przychód ten jest traktowany jako przychód z działalności, od umowy zlecenia nie powinny być naliczane żadne składki. Wówczas mamy do czynienia z dwoma tytułami do ubezpieczeń - umową o pracę oraz działalnością gospodarczą. Jeżeli z umowy o pracę pracownik osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie z działalności, ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają charakter dobrowolny, a obowiązkowa jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Natomiast w przypadku gdy pracownik równocześnie prowadzi działalność gospodarczą i z własnym pracodawcą zawiera umowę zlecenia, której przedmiot jest inny niż przedmiot prowadzonej działalności, składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne są naliczane od zsumowanego przychodu z umowy o pracę oraz umowy zlecenia.

reklama

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »