| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy od umowy zlecenia zawsze trzeba płacić składki

Czy od umowy zlecenia zawsze trzeba płacić składki

Jestem zatrudniony w szpitalu na podstawie umowy o pracę, a dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą. Aktualnie dostałem propozycję od pracodawcy zawarcia umowy zlecenia, którą mam zawrzeć jako prowadzący działalność. Przedmiotem umowy zlecenia będzie wykonywanie innych czynności niż określone w umowie o pracę. Czy w przedstawionej sytuacji od wynagrodzenia z umowy zlecenia będą potrącane składki na ubezpieczenia społeczne?


ODPOWIEDŹ

Jeżeli pracodawca z własnym pracownikiem zawrze umowę zlecenia, która będzie wykonywana w ramach prowadzonej działalności (przychód z tej umowy z podatkowego punktu widzenia będzie traktowany jak przychód z działalności), to od umowy tej nie powinny być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Za pracownika w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uważa się oprócz osoby wykonującej pracę na podstawie stosunku pracy także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Zatem za osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, która z własnym pracodawcą zawiera umowę zlecenia, składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne są naliczane od zsumowanego przychodu, jaki ta osoba osiąga, zarówno z umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.

Powyższa zasada nie ma jednak zastosowania do osoby, która wykonuje umowę cywilnoprawną w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Uzyskiwany z umowy zlecenia przychód jest wówczas przychodem osiąganym w związku z prowadzoną działalnością. Od wypłacanych należności zleceniodawca nie potrąca wówczas zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdyż jest to przychód z prowadzonej działalności.

Jeżeli więc pracodawca z własnym pracownikiem zawiera umowę zlecenia i przedmiot tej umowy pokrywa się z przedmiotem prowadzonej działalności oraz z podatkowego punku widzenia, przychód ten jest traktowany jako przychód z działalności, od umowy zlecenia nie powinny być naliczane żadne składki. Wówczas mamy do czynienia z dwoma tytułami do ubezpieczeń - umową o pracę oraz działalnością gospodarczą. Jeżeli z umowy o pracę pracownik osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie z działalności, ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają charakter dobrowolny, a obowiązkowa jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Natomiast w przypadku gdy pracownik równocześnie prowadzi działalność gospodarczą i z własnym pracodawcą zawiera umowę zlecenia, której przedmiot jest inny niż przedmiot prowadzonej działalności, składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne są naliczane od zsumowanego przychodu z umowy o pracę oraz umowy zlecenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK