| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jak skorygować niedopłatę składek za ubiegłe lata

Jak skorygować niedopłatę składek za ubiegłe lata

W systemie kadrowo-płacowym nie poprawiliśmy w 2007 r. kwoty granicznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zamiast kwoty 78 480 zł została kwota obowiązująca w 2006 r. - 73 560 zł. Czy korektę ZUS i podatku możemy zrobić w bieżącym roku i czy ma to wpływ na rozliczenie pracownika za 2007 r.?


RADA

Powinni Państwo skorygować dokumenty złożone w ZUS za miesiące, w których nie zostały opłacone składki, mimo że jeszcze nie została przekroczona roczna podstawa ich wymiaru. Ponadto powinni Państwo uregulować zaległość w składkach wraz z odsetkami za zwłokę, a pracownikowi zwrócić nadwyżkę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli natomiast chodzi o podatek dochodowy, nie należy niczego korygować; a pracownik nie powinien składać korekty zeznania za 2007 r.

UZASADNIENIE

Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe została zaniżona w 2007 r. W związku z tym powstała niedopłata składek na te ubezpieczenia oraz nadpłata składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tzw. limit trzydziestokrotności, to kwota odpowiadająca trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej. Płatnik powinien naliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko do momentu osiągnięcia tego limitu. Po jego przekroczeniu musi naliczać składki na pozostałe ubezpieczenia (chorobowe, wypadkowe i zdrowotne), a także na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które nadal powinny być opłacane bez względu na wysokość podstawy wymiaru.

Pracodawca jest płatnikiem wobec zatrudnianych pracowników. To on oblicza, potrąca z ich dochodów, rozlicza oraz opłaca należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Ma też obowiązek składać we właściwym terminie za każdego zatrudnionego imienne raporty miesięczne oraz deklaracje zbiorcze. Jeżeli jest jedynym pracodawcą danego pracownika, to na podstawie własnej dokumentacji płacowej ma możliwość sprawdzania na bieżąco wysokości wynagrodzenia pod kątem ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeżeli przychód pracownika przekroczył w danym miesiącu limit, to składki powinien naliczyć tylko od różnicy, jaka przypadła do osiągnięcia limitu.

W 2007 r. kwota ograniczenia wynosiła 78 480 zł. Ponieważ w programie kadrowo-płacowym nie uaktualnili Państwo kwoty ograniczenia i pozostała kwota obowiązująca w 2006 r. (73 560 zł), powstała niedopłata składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które powinny zostać odprowadzone jeszcze od kwoty 4920 zł. Jednocześnie potrącili Państwo z wynagrodzenia pracownika zbyt dużą kwotę na poczet składek na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawa wymiaru tej składki została zawyżona, ponieważ od przychodu pracownika podlegającego składkom na ubezpieczenia społeczne została pobrana niższa niż należna kwota składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Oznacza to, że mają Państwo obowiązek złożyć korekty dokumentów w ZUS za 2007 r. począwszy od miesiąca, w którym została zaniżona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do miesiąca, w którym przychód pracownika faktycznie przekroczył roczną podstawę wymiaru składek. W wyniku sporządzenia korekt powstanie niedopłata składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz nadpłata składki na ubezpieczenie zdrowotne. Niedopłatę składek należy zapłacić w ZUS wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

WAŻNE!

Jeśli niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne pracownika powstała z winy pracodawcy, pracodawca ma obowiązek uregulować zaległość wraz z odsetkami finansowanymi z własnych środków.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK