| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy opłacić składki od odszkodowania wypłacanego zleceniobiorcy

Czy opłacić składki od odszkodowania wypłacanego zleceniobiorcy

Z końcem grudnia 2007 r. rozwiązaliśmy ze zleceniobiorcą umowę i wyrejestrowaliśmy go z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Po rozwiązaniu umowy wystąpił on o wypłatę odszkodowania za rozwiązanie umowy. Zawarliśmy z nim ugodę i zakład pracy ma mu wypłacić 2 tys. zł. Kwota ta ma być wypłacona w dwóch ratach - po 1 tys. zł w czerwcu i w lipcu. Czy trzeba od takiego odszkodowania opłacić składki?


Tak

Od przychodu z wykonywanej wcześniej umowy zlecenia należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia stanowi przychód otrzymywany z tej umowy, jeżeli odpłatność w umowie została ustalona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. W raporcie składanym za zleceniobiorcę za dany miesiąc wykazuje się w podstawie wymiaru składek przychód, jaki został mu wypłacony od pierwszego do ostatniego dnia tego miesiąca kalendarzowego.

Jeżeli zleceniobiorca po rozwiązaniu umowy zlecenia wystąpił z roszczeniem, które dotyczy wykonywanej wcześniej umowy zlecenia i płatnik będzie mu wypłacał dodatkowy przychód, to od tego przychodu powinny być również naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeżeli odszkodowanie w związku z rozwiązaniem umowy byłoby wypłacane pracownikowi, nie powstałby obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż przychód taki jest wymieniony w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jako wyłączony z podstawy wymiaru składek. Rozporządzenie to nie ma jednak zastosowania do umów zleceń.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu zleceniobiorcy nie należy ponownie zgłaszać do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA tylko wypłacane mu odszkodowanie wykazać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX. Raport ten należy złożyć za miesiąc, w którym nastąpi wypłata. Jeżeli wypłata będzie dokonana w dwóch ratach, to raport ten należy złożyć za czerwiec i wykazać składki od 1 tys. zł, tj. wypłaconego w czerwcu przychodu. Analogicznie należy rozliczyć przychód wypłacony byłemu zleceniobiorcy w lipcu.

MICHAŁ JAROSIK

ekspert od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

- Par. 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

- Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 149, poz. 982).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK