| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy refundacja składek z PFRON przysługuje również za niepełnosprawnych zleceniobiorców

Czy refundacja składek z PFRON przysługuje również za niepełnosprawnych zleceniobiorców

Chcemy starać się o refundację składek za niepełnosprawnych pracowników. Z powodu specyfiki naszej działalności zatrudniamy również niepełnosprawne osoby na umowę zlecenia. Czy za te osoby przysługuje nam refundacja? Czy ma znaczenie to, że niepełnosprawny zleceniobiorca jest już zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę? Czy otrzymamy refundację za tego zleceniobiorcę, jeżeli jego pracodawca nie zgłosił go w PFRON i nie otrzymuje refundacji składek za tego pracownika?

PRZYKŁAD

Zakład jest zgłoszony w PFRON do systemu SOD. Zatrudnia niepełnosprawne osoby, za które otrzymuje refundację składek na ubezpieczenia społeczne z PFRON. Zakład zamierza zatrudnić na podstawie umowy o pracę osobę niepełnosprawną z kwalifikacjami, które są potrzebne w firmie. Osoba ta jest już zatrudniona w innej firmie również na podstawie umowy o pracę. W tym przypadku zakład pracy może występować o refundację składek z PFRON za tego pracownika. Wszystko jednak zależy od tego, w jakim wymiarze czasu pracy osoba niepełnosprawna zatrudniona jest w innym zakładzie oraz która z firm jako pierwsza podpisała z niepełnosprawnym pracownikiem umowę o pracę. Jeżeli pracownik niepełnosprawny jest w innej firmie zatrudniony na pełny etat, to refundacja składek nie przysługuje drugiej firmie. W tym przypadku całość refundacji będzie przysługiwać pracodawcy, który zatrudnił pracownika niepełnosprawnego jako pierwszy. Natomiast w przypadku gdy niepełnosprawny pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, refundacja przysługuje obydwu pracodawcom łącznie do pełnego etatu.

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje możliwość refundacji składek na ubezpieczenia społeczne wyłącznie za pracowników. Wyjątkiem są niepełnosprawni pracownicy, którzy z własnym pracodawcą zawarli dodatkowo umowę zlecenia. Wynagrodzenie z umowy zlecenia dla tych zleceniobiorców do celów ubezpieczeń społecznych traktuje się tak jak wynagrodzenie z umowy o pracę. Oznacza to, że pracodawca, który opłacił w terminie i w pełnej wysokości składki na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc, może zwrócić się o zwrot pełnej kwoty składek opłaconych za pracownika - zleceniobiorcę zarówno z umowy zlecenia, jak i umowy o pracę.

• art. 25b ust. 2 oraz art. 25c ust. 5 i ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92

Olga Lipka

PFRON

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »