| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy składać raport ZUS RSA z kodem 151, jeśli pracownik jest chory, ale nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Czy składać raport ZUS RSA z kodem 151, jeśli pracownik jest chory, ale nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownica poinformowała nas, że przebywa na zwolnieniu lekarskim od 24 do 30 czerwca. Zwolnienie lekarskie dostarczyła 1 lipca, dlatego nie wypłaciliśmy jej wynagrodzenia chorobowego w czerwcu. Czy powinniśmy złożyć za czerwiec ZUS RSA wykazując w nim kod tytułu przerwy 151, mimo że już przy sporządzaniu dokumentów wiemy, że za ten okres będzie miała prawo do świadczenia?


RADA

Nie ma potrzeby składania raportu ZUS RSA za czerwiec br. Wynagrodzenie za okres choroby (24-30 czerwca) należy wykazać i rozliczyć w raporcie rozliczeniowym ZUS RSA składanym w sierpniu 2008 r. za lipiec z kodem 331.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu prawa do zasiłku lub wynagrodzenia za okres choroby dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy jest zaświadczenie lekarskie wystawione przez upoważnionego lekarza na druku ZUS ZLA.

Zatem prawo do wynagrodzenia chorobowego można ustalić i wypłacić dopiero po przedłożeniu takiego zaświadczenia. Płatnik powinien wypłacić wynagrodzenie lub zasiłek za okres choroby w terminie przyjętym do wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do ich wypłaty.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za okres choroby i inne świadczenia chorobowe należy wykazywać i rozliczać w dokumentach składanych za miesiąc, w którym zostały wypłacone.

Pracownica poinformowała, że w okresie od 24 do 30 czerwca była nieobecna w pracy z powodu choroby, ale nie otrzymała w czerwcu wynagrodzenia chorobowego, bo nie dostarczyła zwolnienia lekarskiego przed dniem wypłaty. Zatem za czerwiec należy złożyć wyłącznie raport ZUS RCA, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia od przychodu faktycznie uzyskanego przez pracownicę w tym miesiącu.

Ponieważ w dniu sporządzania dokumentów rozliczeniowych za czerwiec br. wiedzą Państwo o tym, że za okres od 24 do 30 czerwca br. pracownica będzie miała prawo do wynagrodzenia chorobowego, okres ten należy wykazać wyłącznie w raporcie ZUS RSA za lipiec br., tj. za miesiąc, w którym pracownica otrzyma wynagrodzenie chorobowe za okres od 24 do 30 czerwca br.

Gdyby Państwo znali przyczynę nieobecności pracownicy, ale do czasu sporządzenia dokumentów do ZUS nie dostarczyłaby ona zwolnienia lekarskiego, wówczas należałoby złożyć za czerwiec raport ZUS RSA z kodem 151.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał w szpitalu od 29 czerwca do 15 lipca. Zwolnienie lekarskie dostarczył po powrocie do pracy, tj. 16 lipca. Ponieważ przed upływem terminu do składania dokumentów do ZUS za czerwiec firma nie otrzymała ZUS ZLA, wypłaciła pracownikowi wynagrodzenie za pracę za okres od 1 do 28 czerwca, a okres nieobecności w pracy od 29 do 30 czerwca wykazała w raporcie ZUS RSA z kodem przerwy 151. Wynagrodzenie chorobowe za okres od 29 czerwca do 15 lipca powinno zostać rozliczone w raporcie ZUS RSA za lipiec br.

• art. 53 ust. 1, art. 64 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 2 ust. 6 rozporządzenia z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78, poz. 465),

• załączniki nr 10 i nr 20 do rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK