| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jak rozliczyć składki za miesiąc, w którym została przekroczona roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Jak rozliczyć składki za miesiąc, w którym została przekroczona roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Pracownik naszej spółki jest dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy. Poinformował nas, że w okresie od stycznia do lipca br. osiągnął łączne wynagrodzenie w wysokości 75 236,40 zł. W sierpniu otrzyma wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w naszej firmie w wysokości 5500 zł, natomiast w drugiej firmie 5800 zł. Jak rozliczyć składki za ten miesiąc?

Pracownik Państwa firmy oświadczył, że za okres od stycznia do lipca osiągnął wynagrodzenie z tytułu dwóch umów o pracę w łącznej wysokości 75 236,40 zł. W sierpniu otrzyma wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia w Państwa firmie w wysokości 5500 zł, a z tytułu zatrudnienia w drugim zakładzie - 5800 zł. W celu ustalenia podstawy wymiaru za ten miesiąc należy:

• od sumy przychodów uzyskanych przez pracownika w okresie od stycznia do sierpnia br. odjąć kwotę rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe:

75 236,40 zł + 5500 zł + 5800 zł = 86 536,40 zł - 85 290 zł = 1246,40 zł.

Jest to łączna kwota przekroczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe u dwóch pracodawców;

• ustalić proporcjonalną kwotę przekroczenia podstawy odrębnie dla każdego pracodawcy, według wzoru: x = (kpp × p) : sp, gdzie:

x - kwota przekroczenia podstawy wymiaru u danego płatnika,

kpp - kwota przychodu przekraczającego roczną podstawę wymiaru składek u wszystkich płatników składek,

p - przychód u danego płatnika za miesiąc przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek,

sp - suma przychodów za miesiąc przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek;

1) pracodawca I: x = (1246,40 zł x 5500 zł) : 11 300 zł = 606,65 zł;

2) pracodawca II: x = (1246,40 zł x 5800 zł) : 11 300 zł = 639,75 zł;

• od wynagrodzenia za sierpień br. odjąć kwotę przekroczenia:

5500 zł - 606,65 zł = 4893,35 zł.

Uzyskana kwota to podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za sierpień br. w Państwa firmie.

Drugi zakład pracy powinien opłacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za sierpień od kwoty 5160,25 zł (5800 zł - 639,75 zł).

Począwszy od września do końca 2008 r. żaden z płatników składek nie powinien naliczać składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tego pracownika. Za ten okres w składanych za pracownika dokumentach rozliczeniowych należy wykazywać zerową podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia i zerowe kwoty tych składek. Składki na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz FP i FGŚP należy naliczać na ogólnych zasadach.

• art. 19 ust. 1, ust. 3, ust. 5 i ust. 6, art. 20 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 10 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 81 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• obwieszczenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2008 (MP nr 97, poz. 1075),

• § 2 i załączniki nr 12 i nr 17 do rozporządzenia z 28 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Jeżeli do opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik składek, to sam ubezpieczony jest obowiązany do zawiadomienia wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. (Wyrok sądu apelacyjnego w Warszawie z 29 listopada 2004 r., III AUa 525/04, Apel. - W-wa 2005/2/8)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »