| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jak rozliczyć składki za miesiąc, w którym została przekroczona roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Jak rozliczyć składki za miesiąc, w którym została przekroczona roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Pracownik naszej spółki jest dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy. Poinformował nas, że w okresie od stycznia do lipca br. osiągnął łączne wynagrodzenie w wysokości 75 236,40 zł. W sierpniu otrzyma wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w naszej firmie w wysokości 5500 zł, natomiast w drugiej firmie 5800 zł. Jak rozliczyć składki za ten miesiąc?


RADA

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tego pracownika za sierpień br. muszą zostać opłacone od części wynagrodzenia do osiągnięcia kwoty 85 290 zł. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za sierpień br. może rozliczyć jedna firma (wówczas drugi zakład nie będzie potrącać tych składek za sierpień). Możliwe jest również odprowadzenie składek przez każdą firmę od proporcjonalnie ustalonej części wynagrodzenia za sierpień.

UZASADNIENIE

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest ograniczona w każdym roku kalendarzowym do kwoty równej 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej (art. 19 ust. 1 ustawy systemowej). W 2008 r. jest to kwota 85 290 zł. Dotyczy to zarówno osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jak i opłacających składki na te ubezpieczenia dobrowolnie.

Do momentu osiągnięcia górnej rocznej podstawy należy obliczać i opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia, a powyżej tej kwoty tylko składki na ubezpieczenia: chorobowe, wypadkowe i zdrowotne, a także na fundusze pozaubezpieczeniowe - Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Ustalając, czy w danym roku kalendarzowym został przekroczony limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, należy brać pod uwagę wszystkie przychody, od których zostały opłacone składki na te ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

Maria B. jest księgową. Miesięcznie zarabia 10 400 zł. W styczniu 2008 r., oprócz wynagrodzenia za ten miesiąc, otrzymała nagrodę roczną za 2007 r. w wysokości 3586 zł. W sumie w styczniu br. otrzymała wynagrodzenie w wysokości 13 986 zł. Ustalając limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2008 r., należy uwzględnić również nagrodę roczną w kwocie 3586 zł, mimo że była należna za poprzedni rok. Roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zostanie przekroczony w sierpniu br. Łączny przychód wypłacony od początku roku do końca sierpnia br. wyniesie 86 786 zł. Za sierpień br. firma powinna zatem opłacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko od przychodu w wysokości 8904 zł, tj. do osiągnięcia rocznej podstawy wymiaru składek obowiązującej w 2008 r.:

86 786 zł - 85 290 zł = 1496 zł;

10 400 zł - 1496 zł = 8904 zł.

Płatnik informuje ZUS o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek w raporcie imiennym ZUS RCA wypełniając pole 02 bloku III B: jeśli informację o przekroczeniu przekazał pracownik - wpisuje kod „1”, jeśli to płatnik składek stwierdził przekroczenie - kod „2”, a jeśli o przekroczeniu poinformował płatnika ZUS - kod „3” (załącznik nr 17 dział XV rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów). Od tego momentu do końca roku nie nalicza i nie odprowadza składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Osoba, która osiąga przychody z kilku źródeł, ma obowiązek poinformować wszystkich swoich płatników o tym, że w danym roku jej przychód osiągnął roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ubezpieczony powinien sumować podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie otrzymanych od płatników informacji (najczęściej są to raporty RMUA). Za skutki błędnego zawiadomienia, które spowoduje nieopłacenie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, odpowiada ubezpieczony (art. 19 ust. 6 ustawy systemowej w zw. z § 10 rozporządzenia składkowego).

WAŻNE!

Gdy przychód przekroczy w danym roku limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, składki na te ubezpieczenia nie mogą być naliczane od przychodu przekraczającego ten limit.

W takiej sytuacji są dwie możliwości:

• za miesiąc, w którym nastąpi przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe może opłacić tylko jeden płatnik do osiągnięcia granicznej podstawy. Ubezpieczony ma wówczas obowiązek poinformować drugiego pracodawcę, aby za ten miesiąc nie potrącał składek (płatnik powinien złożyć za ten miesiąc raport ZUS RCA z zerową podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i zerowymi kwotami tych składek). Do takiego postępowania potrzebna jest jednak zgoda pracodawcy, który ma odprowadzić całość składek;

• każdy z płatników opłaca składki od kwoty brakującej do rocznego limitu, proporcjonalnie do wypłaconego wynagrodzenia. Jest to najczęstsza sytuacja. Przy pierwszym wariancie rozliczenia płatnik, który zobowiązuje się do opłacenia składek do rocznego limitu, z własnych środków musi bowiem finansować składki w tej części, którą musi uregulować drugi płatnik przy rozliczeniu proporcjonalnym.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »