zamknij okno Następny artykuł

Jak rozliczyć składki za osobę, która w tym samym miesiącu podlegała ubezpieczeniom z dwóch tytułów

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » ZUS i kadry » Składki » ZUS i kadry

Jak obniżyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne wyższą od zaliczki na podatek

Zobacz artykuły na temat: ubezpieczenie zdrowotne
Ostatnia aktualizacja: 2008-11-05
Autor: Joanna Kalinowska
Źródło: Monitor Księgowego

Od września br. zatrudniliśmy pracownika na 1/3 etatu. Wynagrodzenie miesięczne tej osoby to 780 zł. Przy wyliczeniach składek i podatku wychodzi, że składka zdrowotna jest wyższa od zaliczki. Jak dokonać prawidłowych obliczeń? Czy powinnam obniżyć składkę do kwoty zaliczki? Jak wykazać zmniejszenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w raporcie ZUS RCA?


RADA

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy zmniejszyć do wysokości zaliczki 57,88 zł. W raporcie ZUS RCA należy wykazać ustaloną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne 673,06 zł oraz kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości zmniejszonej do wysokości zaliczki na podatek 57,88 zł.

UZASADNIENIE

Gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne naliczona w wysokości 9% podstawy wymiaru jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, pracodawca ma obowiązek obniżyć tę składkę do wysokości zaliczki (art. 83 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Do ZUS należy wówczas odprowadzić składkę w zmniejszonej wysokości.

Przypomnijmy, że część składki na ubezpieczenie zdrowotne (do 7,75% podstawy wymiaru) podlega odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowy (art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Odliczeniu nie podlega składka zdrowotna ustalona od podstawy, którą stanowi dochód (przychód) wolny od podatku oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Pozostałą część składki należy pobrać z przychodu pracownika.

W przypadku Państwa pracownika kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne (9% podstawy wymiaru) jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy. Dlatego w pierwszej kolejności należy obniżyć tę składkę do wysokości zaliczki. Składka zdrowotna podlegająca odliczeniu od zaliczki (7,75% podstawy wymiaru) jest niższa od zaliczki. Dlatego z wynagrodzenia pracownika będą Państwo musieli pobrać jeszcze zaliczkę na podatek dochodowy.

KROK 1

Obliczamy kwotę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika:

• na ubezpieczenie emerytalne: 780 zł x 9,76% = 76,13 zł

• na ubezpieczenia rentowe: 780 zł x 1,5% = 11,70 zł

• na ubezpieczenie chorobowe: 780 zł x 2,45% = 19,11 zł

Łączna kwota składek: 106,94 zł

KROK 2

Ustalamy podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (pomniejszamy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne o składki na te ubezpieczenia finansowane przez pracownika):

780 zł - 106,94 zł = 673,06 zł

KROK 3

Ustalamy:

• kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości: 673,06 zł x 9% = 60,58 zł

• kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegającą odliczeniu od zaliczki:

673,06 zł x 7,75% = 52,16 złStrona
1
2 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Roman Borowski 2009-10-17 00:07

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Komu wierzyć?Na "innych" portalach podobne wyliczenie jest przedstawione zupełnie inaczej. Kwota 5.75 stanowiąca różnicę między podatkiem dochodowym - 57.88 , a kwotą 52.16 stanowiącą 7.75% podstawy wyliczenia funduszu zdrowotnego jest przypisywana jako koszt pracownika i traktowana jako fundusz zdrowotny - 1.25%, a do tego odprowadza się również podatek w wysokości 6 zł. - tak liczy kilka znanych mi programów komputerowych.Znam też inne wyliczenia, w których potrąca się jedynie kwotę 52.16 i 5.72 - czyli fundusze zdrowotne potrącone do wysokości podatku dochodowego, a podatku już się nie nalicza, bo go "nie wystarczyło" na zaspokojenie funduszy.Dlaczego my musimy się borykać z wyliczeniami, a nie jest to na tyle przejrzyście przedstawione przez ustawodawcę, by nie budziło wątpliwości?Które z tych wyliczeń jest poprawne? Dodam tylko, że jedno z "cytowanych" wyliczeń jest dostępne w internecie, a "autorem" drugiego jest 3 pracowników urzędów skarbowych w różnych miastach.

 • avatar

  basia ponownie 2009-03-28 08:33

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Korekta. Od pażdziernika 2007 zniesiono obowiązek powiadamiania NFZ o obniżeniu składki. Nic nie trzeba wysyłać. Niedopatrzenie było z mojej strony. Opracowanie jest kompletne. Basia- raz jeszcze

 • avatar

  basia 2009-03-28 08:19

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  wszystko pięknie, ale brak tu bardzo istotnej informacji, że obniżając składkę zdrow. do poziomu obliczonej zaliczki na podatek doch. pracodawca zobowiazany jest odrębnymi przepisami do pisemnego powiadomienia o tym NFZ. Kto zatrudnia powyżej 5 pracowników na odpowiednim NFZ-towskim formularzu, a inni po prostu pisemnie podając podstawowe dane płatnika (nip,regon, nazwe, itd), dane ubezpieczonego,którego to dotyczy (nip, pesel, imie nazwisko, adres) podać ustaloną (tą obniżona składkę) i podać składkę zdrow. jaka by była, gdyby była liczona na zasadach ogólnych. Uważam, ze tak ważna informacja o konieczności wysłania do NFZ takiego pisma powinna była znaleźć się koniecznie w tym opracowaniu, inaczej ludzie będą liczyć prawidłowo, wpłacać prawidłowo, a potem i tak będą mieć jakieś problemy i się będą dziwić dlaczego. Zatem opracowanie jest niby ok, ale niekompletne, co może kosztować kłopoty.

 • avatar

  danka z bielska 2009-03-06 13:36

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  a co w takim przypadku, gdy zaliczka na podatek dochodowy jest=24,63zł,ubezp.zdr.7,75%=40,79zł. 24,63-40,79=(-)16,16, czy w takim przypadku zal.na pod.doch.wynosi 0 zł proszę o odpowiedź

 • avatar

  Maciej 2009-01-24 18:36

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  No ladnie, ladnie, a co w takim przypadku:Osoba pracuje na umowę o pracę i oprócz tego prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (nikogo nie zatrudnia).Pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne, bo jest zaliczka większa od zera w związku z przychodami z umowy o pracę.Z prowadzonej działalności powiedzmy że w kilku miesiącach nie ma przychodów, więc zaliczka na podatek jest zerowa. Czy w takim przypadku też się nie płaci składki na NFZ? Chyba się płaci niestety, bo art. 85 ustawy zdrowotnej nic nie mówi o osobach prowadzących działalność.To w takim razie jest tu jakaś niesprawiedliwość, bo od tych którzy pracują nie są odprowadzane składki jeżeli wychodzi im zaliczka zerowa, a ci którzysą samozatrudnieni (no i jeszcze dodatkowo maja umowę o pracę) to muszą płacić składkę na NFZ niezależnie czy zaliczka jest zerowa czy nie.

HITY INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?