| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Działalność gospodarcza i umowa zlecenie w świetle przepisów o podatku dochodowym

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie w świetle przepisów o podatku dochodowym

Jeżeli umowa zlecenia nie będzie zawarta w ramach działalności gospodarczej to przychody osiągane z tego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie podatnikowi, która uzyskuje przychody z tytułu umowy zlecenia, przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Skorzystaj z KALKULATORA UMÓW ZLECENIA 2003-2014

W interpretacji indywidualnej o sygnaturze IPPB1/415-984/13-2/KS Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odpowiedział na pytanie postawione przez podatnika, który jako osoba fizyczna prowadził działalność gospodarczą w postaci usług rachunkowo- księgowych. Jednocześnie w ramach umowy cywilnoprawnej zlecenia chciał świadczyć swoje usługi na rzecz innego podmiotu o treści pokrywającej się z prowadzoną działalnością. W związku z tym, z tytułu umowy cywilnoprawnej chciał uzyskać możliwości odpisania kosztów uzyskania przychodów w postaci 20% ryczałtu.

Podatnik spytał organ podatkowy o możliwość zawarcia umowy zlecenia, a tym samym zastosowania zryczałtowanej, 20% stawki kosztów uzyskania przychodów, gdy jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą o charakterze usług rachunkowo- księgowych, których treść w Polskiej Klasyfikacji Działalności jest zbieżna.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS


Zlecenie i działalność - to możliwe


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych traktuje świadczenie usług na podstawie umowy cywilnoprawnej jako działalność wykonywaną osobiście. Regulacja ta, zawarta w art. 13 pkt. 8 lit. a, stawia warunek, aby działalność ta wykonywana była przez osobę fizyczną i aby przychody z nią związane nie pochodziły z prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Istotne będzie zatem rozpatrzenie w tym przypadku treści zawartej umowy zlecenia, którą strony mogą ułożyć wedle swego uznania tak, aby nie była ona sprzeczna z literą prawa i nie służyła do jego obejścia. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, może zatem jednocześnie zawrzeć umowę zlecenia z drugim podmiotem, która zaklasyfikowana będzie jako przychód z innego źródła niż działalność podstawowa.

Umowa o pracę a umowa zlecenie - co można zyskać?


Podporządkowanie jak w umowie o pracę


Przesłanką do oddzielnej kwalifikacji umowy cywilnoprawnej - nawet takiej, której treść pokrywa się z zakresem działalności gospodarczej - stanowi art. 5b ust. 1 ustawy. Odpowiedzialność za rezultat wykonywanych czynności w ramach umowy w stosunku do osób trzecich ma ponosić zleceniodawca. To na jego ryzyko i pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym miejscu i czasie ma być wykonywana działalność.

Zapraszamy na forum Księgowość


Swoboda umów - swoboda wyboru opodatkowania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK