REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy o zmianach w oskładkowaniu umów zleceń

REKLAMA

Przedsiębiorca, który wygrał przetarg publiczny na obsługę obiektów państwowych najniższą ceną może mieć problemy z nowym systemem składek od umów zleceń. Konfederacja Lewiatan chce 12 miesięcy vacatio legis i rozliczenia w ramach rocznego limitu składek.

 

Autopromocja

Być może ze względu na zbliżające się eurowybory wszystkie siły polityczne, w ramach kampanii wyborczej unikają debaty na temat kontrowersyjnego planu rozszerzenia poboru składek od umów cywilnoprawnych. Tymczasem eksperci Konfederacji Lewiatan celnie punktują rządowe propozycje, bowiem ich zdaniem mogą one spowodować nieodwracalne szkody przy których skrywane- fiskalne motywy poprawy sytuacji budżetowej mogą odbić się rządzącym czkawką.

Rośnie liczba zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie


Jak jest i jak ma być


Proponowane zmiany mają doprowadzić do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która w obecnym stanie prawnym przewiduje obligatoryjną składkę od pierwszej umowy zlecenia. Obowiązkowo należy odprowadzić składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe (zleceniodawca razem ze zleceniobiorcą) i wypadkowe (tylko zleceniodawca). Ubezpieczenie chorobowe ma natomiast charakter dobrowolny (tylko zleceniobiorca). Jeśli projekt wszedłby dziś w życie, w przypadku zbiegu kilku umów zleceń składkę należałoby odprowadzić od każdej z nich aż do momentu, gdy kwota zsumowanych umów osiągnie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę (do tej pory obowiązywała zasada pierwszeństwa w czasie). Jest to kompromis na jaki zgodziły się strony uczestniczące w rozmowach Komisji Trójstronnej.

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie w świetle przepisów o podatku dochodowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Więcej czasu na dostosowanie się


Lewiatan chce doprowadzić do wydłużenia vacatio legis z trzech do dwunastu miesięcy z racji przeciągających się prac nad ustawą (z początku postulowano dwudziestocztero miesięczny okres przejściowy).  Miałoby to korelować ze zmianami w ustawie o zamówieniach publicznych. Szybkie wejście w życie ustawy zwiększyłoby koszty pracy (przy obecnym stanie zamówień publicznych decyduje najniższa cena- zazwyczaj implikuje to oszczędności kadrowe), a przy braku możliwości renegocjacji ceny za wygrany w przetargu kontrakt- płace netto mogą ulec obniżeniu, gdyż wzrost kosztów ozusowania umów może wynieść nawet dodatkowe 36 procent. Jedyne wytłumaczenie dla tak krótkiego okresu zawieszenia stosowania nowych przepisów Konfederacja widzi w żądzy łatania budżetu państwa- w 2014 roku wpływy zwiększyłyby się o około 60 milionów złotych, a w 2015 nawet o 210 milionów.

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS

 

 


Wojsko bez stróża


Największe ryzyko pochopnego działania może mieć wpływ nawet na bezpieczeństwo państwa. Obiekty wojskowe na obszarze całego kraju są chronione przez zewnętrzne firmy ochroniarskie (konsekwencja profesjonalizacji armii- żołnierz zawodowy nie powinien trzymać warty, a wykonywać bardziej odpowiedzialne obowiązki). Podniesienie płacy brutto dla ochroniarzy, którzy wykonują pracę na podstawie kilku umów zleceń- czasami tylko umowy zlecenia zlepionej z pracą na ćwierć etatu- może doprowadzić do masowego wypowiadania kontraktów przez firmy ochroniarskie, co rażąco zachwieje bezpieczeństwem jednostek wojskowych.

Składki na ubezpieczenie społeczne od umów zleceń


Korekta korekty... i kolejna korekta


Kolejny pomysł to wprowadzenie rocznego, zamiast miesięcznego limitu składek (chodzi o moment przekroczenia poziomu najniższego wynagrodzenia). Comiesięczna kontrola odprowadzania składek może nastręczać trudności, które wywołają chaos i konieczność częstego dokonywania korekt dokumentów. (Przykład przytoczony przez Konfederację Lewiatan: „Składki od kolejnych umów  900zł+ 700zł+ 800zł nie są równe składkom 900zł+ 800zł+ 700zł”). O tym problemie wspominano już w opinii do projektu ustawy.

Organizacje pracodawców od zawsze oskarżane są o próbę blamażu wszelkich dążeń do poprawy warunków pracy i płacy. Wydaje się jednak, iż tym razem są one jedynym zdroworozsądkowym głosem w toczącej się debacie, która zdaniem wielu ekspertów tylko na pozór dąży do podniesienia gwarancji świadczeń na przyszłość dla pracowników, a w rzeczywistości ma chyba na celu odsuwanie w czasie katastrofy sektora ubezpieczeń społecznych.

23 kwietnia skierowano projekt do czytania w komisjach sejmowych.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA