| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Jaki urlopu wypoczynkowy przysługuje niepełnoetatowcowi, który po wykorzystaniu całego urlopu podjął pracę na pełny etat

Jaki urlopu wypoczynkowy przysługuje niepełnoetatowcowi, który po wykorzystaniu całego urlopu podjął pracę na pełny etat

Od 1 lutego br. zatrudniliśmy nowego pracownika. Wcześniej pracował on na 1/2 etatu. W styczniu 2009 r. u swojego dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Była to maksymalna liczba dni urlopu, jaka mu w tym roku przysługiwała ze względu na pracę na pół etatu. U nas pracownik ten pracuje na pełny etat. Czy w naszym zakładzie przysługuje mu jeszcze urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Wymiar urlopu pracownika wynosi 20 dni, ponieważ ma on 6-letni staż urlopowy.

RADA

Pracownik nabędzie prawo do jednego dnia urlopu wypoczynkowego, gdy przepracuje u Państwa ponad 5 miesięcy i 1 dzień. Jeżeli przepracuje w Państwa firmie do końca br., to będzie mu przysługiwać u Państwa urlop w wymiarze 10 dni, tj. 80 godzin urlopowych (10 dni x 8 godzin).

UZASADNIENIE

 Ustalając wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego w przypadku podwyższenia wymiaru jego etatu w ciągu roku kalendarzowego, należy oddzielnie (proporcjonalnie do wymiaru etatu i przepracowanych okresów) obliczyć wymiar urlopu za okres przed zmianą wymiaru etatu i po tej zmianie. Zasada ta ma zastosowanie również w sytuacji, gdy podwyższenie wymiaru etatu następuje w ciągu roku kalendarzowego u pracodawcy innego niż dotychczasowy. Obliczając w ten sposób wymiar urlopu wypoczynkowego za każdym razem należy dokonać zaokrąglenia niepełnego dnia urlopu w górę do pełnego dnia (art. 1553 § 1 Kodeksu pracy). Ponadto wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć w zależności od jego stażu urlopowego 20 lub 26 dni.

WAŻNE!

W przypadku zmiany etatu w trakcie roku, pracownikowi należy obliczyć przysługujący urlop wypoczynkowy oddzielnie za okres przed zmianą etatu i oddzielnie po zmianie etatu.

Zatem u poprzedniego pracodawcy Państwa pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu i uprawnionemu do 20 dni urlopu przysługiwał urlop za styczeń br. w wymiarze 1 dnia (1/12 z 20 dni x 1/2 etatu - po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia). Natomiast w Państwa firmie temu pracownikowi, zatrudnionemu od 1 lutego br. w pełnym wymiarze czasu pracy, za okres pracy do końca tego roku przysługiwałoby prawo do urlopu w wymiarze 19 dni. Ponieważ jednak poprzedni pracodawca udzielił pracownikowi urlopu w wymiarze wyższym o 9 dni, niż to wynikało z przepracowanego u niego okresu, powinni Państwo odpowiednio zredukować 19-dniowy wymiar urlopu pracownika o tę liczbę dni (19 - 9 dni = 10 dni urlopu). Jeżeli zatem pracownik będzie u Państwa pracował do końca 2009 r., będzie mu przysługiwać 10 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast gdy rozwiązanie umowy nastąpi wcześniej - w trakcie roku, to przysługujący pracownikowi urlop proporcjonalny za przepracowany okres należy obniżyć o 9 dni urlopu, który został udzielony pracownikowi w nadmiarze przez poprzedniego pracodawcę.

PRZYKŁAD

Pracownik pracując na 1/2 etatu wykorzystał w styczniu br. 10 dni urlopu wypoczynkowego. Ma prawo do 20 dni urlopu. Z końcem stycznia br. rozwiązał umowę o pracę. Następnie od 1 lutego br. podjął pracę u innego pracodawcy na pełny etat. Jeżeli pracownik przepracuje u tego pracodawcy tylko 2 miesiące, tj. luty i marzec, to za ten czas przysługują mu 4 dni urlopu (2/12 x 20 dni). Ponieważ jednak pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy o 9 dni urlopu więcej niż mu się należało, to za 2 miesiące pracy w lutym i marcu br. pracodawca nie musi mu udzielić urlopu wypoczynkowego.

W odwrotnej sytuacji, tj. w przypadku zmniejszenia w ciągu roku kalendarzowego wymiaru etatu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, przy obliczaniu wymiaru przysługującego mu urlopu także należy zastosować przedstawioną wyżej zasadę. Należy więc oddzielnie ustalić wymiar urlopu dla okresu zatrudnienia w wyższym wymiarze czasu pracy oraz dla okresu zatrudnienia w niższym wymiarze.

• art. 154, art. 1551, art. 1552a, art. 1553 Kodeksu pracy.

Zenon Rycerz

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »