| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Jaki wymiar dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi socjalnemu, który rozwiąże umowę o pracę w trakcie roku

Jaki wymiar dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi socjalnemu, który rozwiąże umowę o pracę w trakcie roku

Nasza pracownica jako pracownik socjalny 20 lutego 2009 r. nabyła prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Taki urlop przysługuje raz na 2 lata. Z końcem kwietnia br. pracownicy zakończy się umowa o pracę. Czy w takim przypadku dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje jej w pełnym wymiarze, czy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia?

RADA

Państwa pracownicy przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze, tj. w wysokości 10 dni roboczych.

UZASADNIENIE

Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownik socjalny nabywa „z dołu”, tzn. po przepracowaniu 2 lat (art. 121 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej). W związku z tym, że taki dodatkowy urlop przysługuje za okres przepracowany, a jego celem jest zapewnienie możliwości zregenerowania sił i odpoczynku po obciążającej psychicznie pracy, do dodatkowych urlopów pracowników socjalnych nie ma zastosowania zasada proporcjonalności urlopu wynikająca z Kodeksu pracy. Jeżeli zatem dojdzie do rozwiązania stosunku pracy w trakcie roku już po nabyciu prawa do takiego dodatkowego urlopu, przysługuje on pracownikowi w pełnym wymiarze, a nie proporcjonalnie do przepracowanego okresu zatrudnienia.

WAŻNE!

W przypadku rozwiązania umowy o pracę, dodatkowego urlopu wypoczynkowego udzielanego pracownikom socjalnym nie naliczamy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych przysługuje pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie, do którego obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego powstaje po upływie 5-letniego okresu nieprzerwanego i faktycznego zatrudnienia.

Urlop macierzyński oraz okresy niewykonywania pracy z powodu niezdolności do pracy, opieki nad chorym dzieckiem czy urlopu szkoleniowego nie przerywają okresu zaliczanego do okresu, od którego zależy nabycie prawa do urlopu dodatkowego. Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Prawo do kolejnych dodatkowych urlopów pracownik socjalny nabywa po przepracowaniu 2 lat od dnia następującego po ostatnim dniu poprzedniego urlopu. Jeśli z różnych przyczyn dodatkowy urlop nie zostanie wykorzystany bezpośrednio po nabyciu do niego prawa, należy uznać, że prawo do kolejnego urlopu powstaje po 2 latach od dnia nabycia prawa do poprzedniego dodatkowego urlopu.

PRZYKŁAD

Pracownica, która jest zatrudniona w ośrodku pomocy społecznej, w styczniu 2007 r. korzystała z dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W 2008 r. przez 60 dni przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim. Bezpośrednio po powrocie do pracy, w lutym 2009 r. złożyła wniosek o kolejny dodatkowy urlop wypoczynkowy. Pracownica jest zatrudniona na czas określony do 30 kwietnia 2009 r. Okres niezdolności do pracy, a także urlopu macierzyńskiego wliczamy do okresu uprawniającego do kolejnego urlopu dodatkowego. Od dnia wykorzystania poprzedniego urlopu upłynął więc wymagany 2-letni okres pracy. W związku z tym pracownica nabyła prawo do kolejnego dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy, którego pracownik socjalny nie wykorzystał w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo, przechodzi na rok następny.

Należy przyjąć, że pracownik, który nie wykorzystał przysługującego mu dodatkowego urlopu wypoczynkowego z powodu zakończenia stosunku pracy, ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem następuje bowiem już po nabyciu prawa do tego urlopu wypoczynkowego oraz po przepracowaniu okresu, za jaki urlop ten przysługuje.

W tym zakresie występuje również odmienne stanowisko, zgodnie z którym dodatkowy urlop wypoczynkowy można wykorzystać jedynie w naturze i nie przysługuje za niego ekwiwalent pieniężny. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy. Wówczas pracodawca nie narazi się na ewentualne roszczenia pracownicze w tym zakresie.

• art. 121 ust. 3 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (DzU z 2008 r. nr 115, poz. 728 ze zm.),

• art. 1551 Kodeksu pracy.

Ewa Łukasik

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK